Επαναλειτουργία Νηπιαγωγείου Αφρατίου

Από την Πέμπτη 28/5/2020 οι εκπαιδευτικοί επέστρεψαν στις σχολικές μονάδες προετοιμάζοντας τα μέτρα σύμφωνα με την εγκύκλιο επαναλειτουργίας σχολικών μονάδων του Υπουργείου Παιδείας.

(Εγκύκλιος επαναλειτουργίας σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης)

Προσπαθώντας να τηρήσουμε τα μέτρα που αναφέρονται στην εγκύκλιο αναδιαμορφώσαμε το περιβάλλον των τάξεων

• Βάζοντας τα τραπεζάκια στον ίδιο προσανατολισμό
  • Τηρώντας αυστηρά την απόσταση του 1,5 μ
  • Στα τραπεζάκια θα μπορούν να κάθονται πλέον μόνο 2 παιδιά
  • Στην παρεούλα που θα είμαστε όλα τα παιδιά θα τηρούνται οι αποστάσεις μεταξύ τους. Στο τμήμα της Κας Κικής θα κάθονται δύο παιδάκια στο κάθε παγκάκι. Στο τμήμα της κας Τασούλας θα κάθονται σε καρεκλάκια.
  • Το τμήμα της κας Τασούλας έσπασε σε δύο τμήματα διότι ήταν αδύνατον να χωρέσουν 13 παιδιά με τις αποστάσεις που ορίζονται στην εγκύκλιο. Ειδοποιήθηκαν τηλεφωνικά οι γονείς που τα παιδιά τους θα έρθουν την εβδομάδα έναρξης την Τρίτη και την Πέμπτη. Οι υπόλοιποι θα προσέλθουν για την επόμενη βδομάδα Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή.
  • Κάθε φορά που το παιδί θα παίζει με άλλο παιχνίδι θα χρησιμοποιεί αντισηπτικό και κατά τη διάρκεια της παραμονής του θα πλένει συχνά τα χέρια του
  • Από Δευτέρα η νέα καθαρίστρια του σχολείου μας θα επιμελείται και την απολύμανση των επιφανειών και την καθαριότητα των κοινόχρηστων χώρων του Νηπιαγωγείου.
  • Οι γονείς θα παραδίδεται τα παιδιά στην πόρτα του Νηπιαγωγείου και με τη συνοδεία της Νηπιαγωγού θα προσέρχονται στην τάξη.

Θερμή παράκληση προς όλους τους γονείς να διαβάσετε τις οδηγίες που θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο

Οδηγίες για Νηπιαγωγεία- παιδικούς σταθμούς και νηπιοβρεφικούς σταθμούς.