Μία δράση που υλοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος υγιεινής διατροφής: “Διατρέφομαι σωστά και υγιεινά”, στο οποίο συμμετέχει το Νηπιαγωγείο μας, ήταν η επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ του χωριού. Εκεί, αφού παρατηρήσαμε τα προϊόντα που υπήρχαν, ακολούθησε συζήτηση στην οποία το κάθε παιδί ανέφερε ενδεικτικά κάποιες υγιεινές και κάποιες ανθυγιεινές τροφές. Έπειτα, τα παιδιά συγκέντρωσαν σε δύο ομάδες υγιεινά και ανθυγιεινά προϊόντα αντίστοιχα.
Μετά την επίσκεψη, ως ανατροφοδότηση του προγράμματος, τα παιδιά έκαναν ένα κολάζ, ταξινομώντας τις υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές.