“Ανακυκλώνω το πράσινο στη Γη απλώνω!”(2)

Αττική: Πρωταθλητές στην ανακύκλωση χαρτιού οι μαθητές του Νότιου ...Καλημέρα!Ελπίζω και εύχομαι να είστε καλά!

Σήμερα είναι Τετάρτη 27 Μαΐου 2020 κια θα συνεχίσουμε να μιλάμε για την ανακύκλωση.

Στην προηγούμενη “συνάντηση” μας, ασχοληθήκαμε με τα υλικά που ανακυκλώνονται στο μπλε κάδο.

Σήμερα θα γνωρίσουμε τον Πέρι το περιβάλλον και θα δούμε πώς μπορούμε και εμείς να τον βοηθήσουμε.

Μπορείτε και εσείς παιδιά να ξεκινήσετε την ανακύκλωση! Σε μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών ή σε σακούλες που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ξανά (θυμηθείτε τις τσάντες που τοποθετήσαμε τους περσινούς σας φακέλους), μπορείτε να ρίχνετε τα “σκουπίδια” που ανακυκλώνονται και κάθε φορά που οι γονείς σας κατευθύνονται προς στην πόλη του Αγρινίου, μπορούν να τα ρίξουν σε έναν μπλε κάδο. Το χωριό Κυψέλη  ή το χωριό Στράτος, είναι ο πιο κοντινός σας  προορισμός για ανακύκλωση!

Γνωρίζετε  τα σπιτάκια ανταποδοτικής ανακύκλωσης ;

Τι σημαίνει αυτό;

Κάθε φορά που ανακυκλώνεις 33 συσκευασίες από υλικά που ανακυκλώνονται,

το μηχάνημα σου δίνει 1 ευρώ για αυτή σου την ενέργεια.

Τα σπιτάκια τα συναντάμε σε διάφορα σημεία των μεγάλων πόλεων ή σε

μεγάλα σούπερ μάρκετ.

Όταν ανακυκλώνουμε βοηθάμε το περιβάλλον και

τον πλανήτη μας, τη Γη, που είναι το σπίτι μας!

Τα υπόλοιπα σκουπίδια που δεν ανακυκλώνονται πού τα πετάμε;

Επαγγελματικοί Κάδοι Απορριμμάτων - Skroutz.gr

Μεταλλικός Κάδος Απορριμάτων GM 1100 - e-gegios

Ο Δήμος Βέροιας για τη μη σωστή χρήση των μικρών κάδων ...

Στη τελευταία φωτογραφία μπορείτε να δείτε κάδους μεγάλων πόλεων

όπως της Αθήνας,στους οποίους τα σκουπίδια που πετάμε

πηγαίνουν μέσα στη γη, υπόγεια, όπου εκεί συλλέγονται.

Δραστηριότητα για το σπίτι

Γράψτε σε ένα χαρτί ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

και σε ένα άλλο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και κολλήστε τα σε δύο κάδους ή σακούλες σκουπιδιών.

Κάθε φορά που θα πρέπει να πετάξετε κάτι, σκεφτείτε σε ποιο κάδο πρέπει να το ρίξετε.

Ενημερώστε και την υπόλοιπη οικογένεια.

ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ | Εικόνες και γράμματα

Το υλικό του παρόντος μαθήματος αντλήθηκε από το διαδίκτυο με μοναδικό σκοπό τη δημιουργία εκπαιδευτικού προγράμματος. Ουδεμία εμπορική σκοπιμότητα ή εκμετάλλευση υπάρχει. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν αποκλειστικά στους πνευματικούς δημιουργούς τους.