Φθινοπωρινός περίπατος παρέα με τη Bee-Bot

Η δραστηριότητά μας ήταν η εξής:

•  Με αφορμή ένα πίνακα ζωγραφικής, δημιουργούμε μια ιστορία με τους/τις μαθητές/τριες μας. •Τα παιδιά εικονογραφούν την ιστορία και η ιστορία τοποθετείται στο πλέγμα (του επιδαπέδιου ρομπότ ή στο πλέγμα που έχουμε φτιάξει (για τις unplugged δραστηριότητες).                                      •Καλούνται να προγραμματίσουν το ρομπότ με τέτοιο τρόπο ώστε να αφηγηθεί την ιστορία που δημιουργήθηκε.

Τα νήπια διάλεξαν ανάμεσα σε πίνακες ζωγραφικής που απεικονίζουν Φθινοπωρινά τοπία τον πίνακα «CITY BY THE LAKE» του Leonid Afremov. Τους συγκεκριμένους πίνακες  είχαμε γνωρίσει τις προηγούμενες ημέρες όταν ασχοληθήκαμε με τη θεματική ενότητα Φθινόπωρο. Με αφόρμηση το συγκεκριμένο πίνακα δημιούργησαν μια ιστορία. Την εικονογράφησαν και η ιστορία τοποθετήθηκε στο επιδαπέδιο πλέγμα. Προγραμμάτισαν τη beebot και αφηγήθηκε την ιστορία που δημιούργησαν. Σε πρώτη φάση δούλεψαν ομαδικά και στη συνέχεια δημιούργησε ο καθένας τη δική του διαδρομή.

Η ιστορία που δημιούργησαν τα νήπια με το SlideShare

Δόθηκε επίσης στα νήπια και φύλλο αξιολόγησης στο οποίο ανταποκρίθηκαν με επιτυχία.