ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ-ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ-3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Μάι 20213

ΔΡΑΣΕΙΣ 2021

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ-ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στη στην καμπάνια #milatora2021 που συνδιοργάνωσε «Το Χαμόγελο του Παιδιού» με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Αφορμή ηταν η 6η Μαρτίου Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» εν όψει της 6ης Μαρτίου Σχολικής Ημέρας Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό πραγματοποίησε για 8η συνεχή χρονιά μια σειρά δράσεων και εκδηλώσεων για την ευαισθητοποίηση του κοινού. Η σημαντικότερη δράση είναι η ίδια η φωνή των παιδιών και τα μηνύματα τους ενάντια σε αυτό το φαινόμενο.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Με τον όρο σχολικός εκφοβισμός, γνωστός και ως bullying, εννοείται η επαναλαμβανόμενη και εσκεμμένη χρήση βίας μεταξύ παιδιών με σκοπό την πρόκληση πόνου ή αναστάτωσης. Η βία μεταξύ των μαθητών μπορεί να πάρει διάφορες μορφές όπως σωματική, συναισθηματική, λεκτική, σεξουαλική και ηλεκτρονική.

Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 3ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στη δράση με εργασίες των νηπίων, που προέκυψαν μετά από συζήτηση στην ολομέλεια της τάξης, ως προς στη συμπεριφορά μας απέναντι στο φίλο μας. όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες που ακολουθούν, τα χέρια μιλούν για τα θετικά και τα αρνητικά των συμπεριφορών. Τα νήπια τραγούδησαν το σλόγκαν της δράσης με ένα τραγούδι που προέκυψε συνεργατικά στην ολομέλεια της τάξης. Στείλαμε, λοιπόν, το βίντεο με το τραγούδι μας και έτσι συμμετείχαμε και εμείς στην Πανελλαδική Δράση 2021 του « Χαμόγελου του Παιδιού». Το Τραγούδι μας ακούστε το εδώ.

Εδώ μπορείτε να παρακολουθήσετε τη διαδικτυακή Εκδήλωση που συνδιοργάνωσε«Το Χαμόγελο του Παιδιού» με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων με τίτλο: #milatora 2021

από κάτω από: 2020-2021, ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ-ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ-3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάιος 2021