1ο Νηπιαγωγείο Δοξάτου

Καλωσορίσατε στο ιστολόγιό μας!

Ιαν 202319

Στο πλαίσιο δράσης για την αυλή και με αφορμή τα Χριστούγεννα τα παιδιά μαγεύτηκαν από τις εικόνες και την ιστορία του “Πολικού Εξπρές”.

Αποφασίσαμε λοιπόν, να δημιουργήσουμε το τρένο που ταξιδεύει στο Βόρειο Πόλο.

Αποτέλεσμα ήταν η αυλή μας να γίνει ο χώρος όπου στήθηκε ένα σκηνικό μαθησιακής διαδικασίας κατά την οποία τα παιδιά χάρηκαν, έπαιξαν και έμαθαν τη διαδικασία πως μετακινούμαστε με ένα μέσο μαζικής μεταφοράς (αγορά εισιτηρίου από το εκδοτήριο, αναχώρηση, άφιξη, ο εισπράκτορας). Παράλληλα, στήθηκε το ταχυδρομείο όπου τα παιδιά έγραφαν τα γράμματα για τον Άγιο-Βασίλη και προσέρχονταν στο ταμείο, αγόραζαν γραμματόσημο και έριχναν το γράμμα στο ταχυδρομικό κουτί.

Τα παιδιά συμμετείχαν τα ίδια στη δημιουργία του σκηνικού και η χαρά τους ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

DSCN0688 DSCN0692 5 4 3 2 1

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η χρήση της σχολικής αυλής ως μια εξωτερική μαθησιακή τάξη. Χριστούγεννα στο νηπιαγωγείο μας “Το Πολικό Εξπρές”.

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Άρθρα κατά κατηγορία