Μαθητικός Διαγωνισμός «ReCyclades Schools– Zero Plastic Waste Challenge»

Το Νηπιαγωγείο Ποσειδωνίας συμμετείχε στον μαθητικό διαγωνισμό «ReCyclades Schools– Zero Plastic Waste Challenge» κερδίζοντας το Α΄Βραβείο στην κατηγορία νηπιαγωγείου – Α΄και Β΄τάξη Δημοτικού , που διοργάνωσε το ΚΕΠΕΑ Σύρου – Ερμούπολης στο πλαίσιο της συμμετοχής του Κέντρου στο πρόγραμμα του Πράσινου Ταμείου του Υπουργείου Περιβάλλοντος με τίτλο «Κλείνοντας τον κύκλο του πλαστικού για βιώσιμες νησιωτικές κοινότητες – ενισχύοντας την εκπαίδευση για την επόμενη γενιά – RE-CYCLADES»

Τα σχολεία της κατηγορίας νηπιαγωγείου – Α΄και Β΄τάξη Δημοτικού που συμμετείχαν στον διαγωνισμό κλήθηκαν να εικονογραφήσουν το παραμύθι «Ένα δυστυχισμένο μπουκάλι» του ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης.

Δείτε το εικονογραφημένο παραμύθι:

και μπορείτε να το ακούσετε να το διηγούνται τα παιδιά στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΈΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ , ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024.

1718511262889   1718511216369   1718511262884