Το 2001 ξεκίνησε η λειτουργία του Ειδικού Νηπιαγωγείου Χίου.

Το σχολείο μας, το Ειδικό Νηπιαγωγείο Χίου , όπως κάθε ειδικό σχολείο, εκπαιδεύει και υποστηρίζει μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που συνιστούν μια ιδιαίτερα ευάλωτη κοινωνική ομάδα. Το σχολείο απαρτίζεται από εξειδικευμένο εκπαιδευτικό, επιστημονικό και βοηθητικό προσωπικό με στόχο να προσφέρουν στους μαθητές τα απαραίτητα εφόδια προκειμένου να αναπτύξουν στο μέγιστο βαθμό τις ικανότητες τους.

Η φύση του παιδιού από τη μέρα που γεννιέται είναι η εξερεύνηση του περιβάλλοντος μέσω του παιχνιδιού. Κάθε φορά που ένα παιδί ασχολείται με κάποιο είδος παιχνιδιού ενεργοποιούνται οι δεξιότητες σκέψης, λογικής, κίνησης χτίζοντας την αντοχή, την υπομονή, τη δύναμη, την επιμονή και την παρατηρητικότητα του.  Για τα παιδιά με αναπηρίες η ανάγκη αυτή είναι  ακόμα πιο μεγάλη κι επιτακτική και οι προσπάθειες εξάσκησης της αδρής κινητικότητας, μέσω του παιχνιδιού και των παιχνιδιών της αυλής, είναι θεμέλιος λίθος ώστε αργότερα να κατακτηθούν δεξιότητες λεπτής κινητικότητας (γραφή), οπτικοκινητικού συντονισμού, προσανατολισμού στο χώρο και κυρίως να αποκτήσουν αυτοεκτίμηση ώστε να καταφέρουν να αυτονομηθούν όσο περισσότερο γίνεται στην ενήλικη  ζωή τους.