Πληροφορίες Τομέα

Ο χώρος των Γραφικών Τεχνών περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων που αφορούν οποιαδήποτε μορφή έντυπης ή ηλεκτρονικής εικόνας και κειμένων σχετικών με τα διακινούμενα υλικά και πνευματικά αγαθά της κοινωνίας μας..

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Γραφικών Τεχνών αποκτά γνώσεις και δεξιότητες που τον καθιστούν ικανό να συνδυάζει στοιχεία εικαστικών τεχνών και τυπογραφίας, φωτογραφίας και γραφικών για να δημιουργήσει ένα μήνυμα που πείθει και συγκινεί τον αποδέκτη. Μπορεί να εργαστεί σε ατελιέ γραφικών τεχνών, σε δημιουργικά γραφεία και διαφημιστικές εταιρείες, σε εκδοτικούς οργανισμούς, εφημερίδες, περιοδικά υπό την καθοδήγηση και επίβλεψη του καλλιτεχνικού επιμελητή και να παρακολουθεί την παραγωγή της εργασίας σε όλα της τα στάδια μέχρι την παράδοση του έργου στον πελάτη.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Γραφικών Τεχνών μπορεί να εργαστεί στους ακόλουθους τομείς:

• Σχεδιασμός: Εκτέλεση βασικών σχεδιαστικών γραφιστικών εργασιών υπό την καθοδήγηση ενός πτυχιούχου γραφίστα.
  • Χειρισμός του λογισμικού που χρησιμοποιείται στις Γραφικές Τέχνες για την εκπόνηση γραφιστικών μελετών.
  • Εκδόσεις: Συμμετοχή σε όλα τα στάδια της διαδικασίας παραγωγής εντύπων, όπως βιβλίων, περιοδικών, διαφημιστικών φυλλαδίων, εφημερίδων κ.ά.
  • Χειρισμός των διαφόρων μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία εκτυπώσεων.

Ειδικότερα, ο απόφοιτος της ειδικότητας Γραφικών Τεχνών μπορεί να εργαστεί σε:

• Επιχειρήσεις, οργανισμούς και βιομηχανίες που ασχολούνται με τον σχεδιασμό (design) γραφιστικών εργασιών, τη διαφήμιση, τις εκδόσεις και εκτυπώσεις, καθώς και στα μέσα έντυπης και ηλεκτρονικής επικοινωνίας.
  • Σε δημόσιους οργανισμούς, στον τομέα των Γραφικών Τεχνών.

Το 1o Εργαστηριακό Κέντρο Καβάλας υποστηρίζει εργαστηριακά όλους τους τομείς των ΕΠΑ.Λ. και ΔIEK που λειτουργούν στην Καβάλα και λειτουργεί στο σχολικό κτίριο που βρίσκεται στο Περιγιάλι Καβάλας (Σάμου 2 Τ.Κ. 65201).

Το 1ο ΕΚ Καβάλας έχει την ευθύνη για την λειτουργία των εργαστηρίων των σχολείων που στεγάζονται στο Σχολικό Συγκρότημα και είναι:

• 1ο ΕΠΑ.Λ. Καβάλας
  • 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καβάλας