Αρχική » Νεοελληνικη Γλώσσα » Επανάληψη 1ης ενότητας στη Νεοελληνική γλώσσα της Α΄γυμνασίου

Επανάληψη 1ης ενότητας στη Νεοελληνική γλώσσα της Α΄γυμνασίου

Ασκήσεις επαναληπτικές στην α΄ ενότητα Νεοελληνικής Γλώσσας  Α΄ Γυμνασίου

1.Να χαρακτηρίσετε τις παρακάτω προτάσεις με βάση τα συστατικά τους ως απλές ,επαυξημένες ή ελλειπτικές:

α. Ο ήλιος λάμπει.

β. Το τεράστιο πλοίο μπήκε σφυρίζοντας στο λιμάνι του Πειραιά.

γ. Το βράδυ, έτσι;

δ. Κάθε πρωί ακούω παλιά, χορευτικά τραγούδια .

ε. Ο καθηγητής έδωσε στο μαθητή το κίτρινο βιβλίο.

στ. Ξύπνα!

ζ. Οι ψηφοφόροι εξέλεξαν τον κύριο Γεωργίου δήμαρχο.

η.  Για πού;

2.Να βρείτε δύο ομόρριζα των λέξεων «αγωγή», «μόρφωση», «διδάσκαλος».

3.Να χαρακτηρίσετε τις παρακάτω προτάσεις με κριτήριο το περιεχόμενό τους( αποφαντική, ερωτηματική, προστακτική, επιφωνηματική)

α. Μη φωνάζεις .

β. Αύριο εμείς θα πάμε ταξίδι!

γ. Η επιστήμη προχωρά σε νέες ανακαλύψεις.

δ. Το παράθυρο έσπασε.

ε. Θα αργήσεις εσύ στη δουλειά;

στ. Βγες έξω !

ζ.Το λεωφορείο θα καθυστερήσει πέντε λεπτά.

η.Ελάτε γρήγορα στο σπίτι !