Ιούν 22 2017

Μαθηματικά Στ κεφάλαιο 47

Συντάκτης: κάτω από Χωρίς κατηγορία

depositphotos_122954094-stock-illustration-angle-degrees-icons-geometry-math

Στα πλαίσια του μαθήματος των Μαθηματικών της Στ Δημοτικού και συγκεκριμένα την 4η ενότητα : Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων, κεφ. 47, «το πήρες το μήνυμα; (Άλλοι τύποι Γραφημάτων), πραγματοποιήθηκε άτυπη έρευνα με θέμα τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών της Στ τάξης κατά τις πρωινές ώρες. Κατόπιν της έρευνας έλαβε χώρα κατά τις ώρες της Ευέλικτής Ζώνης εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο είχε ως στόχο τη βελτίωση των διατροφικών συνηθειών των μαθητών. Μετά το πέρας του εκπαιδευτικού προγράμματος οι μαθητές κλήθηκαν να απαντήσουν στο ίδιο ερωτηματολόγιο. Τα αποτελέσματα της άτυπης και μικρής σε έκταση αυτής έρευνας συγκεντρώθηκαν σε ένα φύλλο excel και είναι στη διάθεση των μαθητών για περαιτέρω επεξεργασία, ανάλυση και αναστοχασμό.

Φύλλο-εργασίας

Excel