Μία από τις εφαρμογές που χρησιμοποιήθηκαν φέτος στο μάθημα Εφαρμογές Υπολογιστών στην Β’ και Γ΄Λυκείου, είναι η web 2.0 εφαρμογή ToonDoo με την οποία μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα κόμικ.

Η δραστηριότητα είχε διάρκεια 3 διδακτικές ώρες, από τις οποίες μια ώρα αφιερώθηκε στην εγγραφή και παρουσίαση του προγράμματος, ενώ οι υπόλοιπες δυο στο σχεδιασμό και υλοποίηση της δραστηριότητας δημιουργίας των κόμικς.

Το θέμα της δραστηριότητας δεν ήταν ελεύθερο αλλά οι μαθητές έπρεπε να επιλέξουν μεταξύ 7 διαφορετικών ιστορικών διαλόγων. Το φύλλο εργασίας που χρησιμοποιήθηκε για την δραστηριότητα είναι δημιουργία του συναδέρφου καθηγητή Πληροφορικής Γιάννη Σαρημπαλίδη και μπορείτε να το δείτε κάνοντας κλικ εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες για την web 2.0 εφαρμογή ToonDoo, μπορείτε να διαβάσετε και στα παρακάτω άρθρα στο blog του Γιάννη Σαρημπαλίδη

Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε ενδεικτικά κάποιες από τις εργασίες που υλοποιήθηκαν από τους μαθητές μου, για το σχολικό έτος 2010-2011.

Β΄Λυκείου

Εργασία της μαθήτριας Μουτζούρη Ευαγγελίας της Γ΄ Λυκείου
ALEXANDOS-DIOGENHS

DIOGENIS-ALEXANDROS4-6

Εργασία των μαθητριών Πρωτονοταρίου Εύα, Μουτζούρη Μαρία και Μανωλιού Ανθούλα της Γ΄ Λυκείου.
arximidis

2 arximidis