«Κάλλιον του θεραπεύειν το προλαμβάνειν» _ Οδηγός Ψυχοσωματικής Υγείας το Καλοκαίρι για μαθητές & μαθήτριες

Η έννοια της Υγείας σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ορίζεται ως «κατάσταση της πλήρους σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας και όχι απλά η απουσία ασθένειας ή αναπηρίας»

Σχέση Μουσικής – άσκησης  και  ψυχοσωματικής  υγείας

Βασικές αρχές της άσκησης το καλοκαίρι

Καλοκαιρινά σπορ , επιλογές και κανόνες στην επιλογή τους

Μέτρα προφύλαξης   στον ήλιο και στη θάλασσα  το καλοκαίρι

Υγιεινή διατροφή για όλη τη οικογένεια

COVID-19 και άλλες καλοκαιρινές λοιμώξεις: Πρόληψη το καλοκαίρι.

Καλοκαιρινή διαβίωση για μαθητές  &  μαθήτριες

Οι παραπάνω είναι μερικές απο τις ενότητες στις οποίες απαντάει ο οδηγός ψυχοσωματικής υγείας για  μαθητές /μαθήτριές  και τις οικογένειές τους.

Ευχαριστώ θερμά:
1) Την Ιατρική Σχολή ΔΠΘ και τον πρόεδρο αυτής κ. Βαδικόλια Κωνσταντίνο
2) Το Ελληνικό Ίδρυμα Καρδιολογίας
για την εξαιρετική συνεργασία και στήριξή τους στην έκδοση αυτού του  πολύτιμου οδηγού.
«Κάλλιον του θεραπεύειν το προλαμβάνειν»
 (Ιπποκράτης)
Υ.Γ. :  Ο οδηγός διατίθεται σε εκπαιδευτικούς σχολικών μονάδων Α/θμιας  & Β/θμιας Εκπ/σης καθώς σε υπευθύνους αθλητικών ακαδημιών.
Πληρ.  Παπαπαντελής Νικήτας, nikitpapa@yahoo.gr , 6948745167
εικ. δημοσιευση 1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2023/05/23/kallion-toy-therapeyein-to-prolamvanein-_-odigos-psychosomatikis-ygeias-to-kalokairi-gia-mathites-kai-mathitries/