Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) στο σχολείο.

Σε ένα μεγάλο αριθμό περιπτώσεων υπάρχει το περιθώριο να σώσουμε ζωές εάν παρέμβουμε έγκαιρα.

Στο σύνολο των ανθρώπων που παθαίνουν ανακοπή στο σπίτι τους επιβιώνει μόνο το 7,6% καθώς δεν υπάρχει στο οικογενειακό τους περιβάλλον κάποιος που να έχει εκπαιδευτεί στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ). Στην Ευρώπη συμβαίνουν ετησίως περίπου 100 εκατομμύρια έκτακτα περιστατικά.

Στις περισσότερες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης οι Πρώτες Βοήθειες διδάσκονται σαν βασικό μάθημα στα σχολεία. Στη χώρα μας δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα τέτοιο μάθημα, ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού δεν έχει τις γνώσεις που απαιτούνται για να δώσει τις Πρώτες Βοήθειες σε κάποιο συνάνθρωπο του που έχει ανάγκη.

Μουσικό Σχολείο Αλεξ-πολης,  σχ. έτος 2023-2023

Βιωματικό εργαστηρίου Α’ Βοηθειών – Οι μαθητές ως διασώστες !!!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2023/01/24/kardioanapneystiki-anazoogonisi-karpa-sto-scholeio/