Εκπαίδευση και Βιωματική προσέγγιση Α΄ Βοηθειών στο Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης.

Eνα ιδιαίτερο  εκπαιδευτικό εργαστήρι εκπαίδευσης Α’ βοηθειών ξεκίνησε το δεύτερο τετράμηνο σχ. έτους 2022-2023 και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά (σχ έτη 2021-2022 & 2022-2023)  στο Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, σε συνεργασία με τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ. Το βιωματικό αυτό εργαστήρι  πραγματοποιείται  στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και συμμετέχουν όλες οι μαθητές /τριες του Σχολείου.2

Σκοπός: Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές την αξία παροχής Α΄ βοηθειών και να γνωρίσουν το σωστό τρόπο παροχής Α’ βοηθειών, έτσι ώστε να είναι σε θέση να προσφέρουν βοήθεια σε περίπτωση ανάγκης.

Συγκεκριμένα:

• Σωστή γνώση καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης και άλλων εκτάκτων καταστάσεων που χρήζουν άμεσης βοήθειας.
  • Συνειδητοποίηση της αξίας του εθελοντισμού.
  • Βελτίωση σχέσεων μαθητών/τριων μεταξύ τους και με τους καθηγητές τους.
  • Άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία.

Δραστηριότητες:

• Επίδειξη: παρουσίαση.
  • Εφαρμογή: εξάσκηση.

Εκπαιδευτικές τεχνικές:

• Παρουσίαση – εισήγηση με ερωτήσεις και συζήτηση.
  • Μελέτες περίπτωσης.
  • Προσομοίωση – εξάσκηση.
  • Παιχνίδι ρόλων.
  • Έρευνα – ερωτηματολόγια.

Διδακτικές ενότητες

• Καρδιο-αναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) (πρακτική εφαρμογή ΚΑΡΠΑ)
  • Βασικοί  τραυματισμοί στο σχολείο
  • Ηλεκτροπληξία , ασφυξία, αιμορραγίες, εγκαύματα, δηλητηριάσεις, τσιμπήματα εντόμων, είσοδος ξένου σώματος και δαγκώματα ζώων
  • Εκπαιδευτές : κ. Παπάζογλου Ειρήνη & Μπαμπούδη Αλεξάνδρα, Νοσηλεύτριες και Εκπαιδεύτριες Ερυθρού Σταυρού Αλεξανδρούπολης

«Πρόκειται για μια προσπάθεια που δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να αποκτήσουν ουσιαστικές και εξαιρετικά χρήσιμες γνώσεις παροχής πρώτων βοηθειών στον εαυτό τους, το συμμαθητή τους, το φίλο τους ,το συνάνθρωπό τους. Ο τρόπος εκμάθησης με τη χρήση οπτικοακουστικών μέσων, τη βιωματική προσέγγιση, καθώς και το ερευνητικό σκέλος και η τελική αξιολόγηση των μαθητών που παρακολουθούν το πρόγραμμα, εγγυώνται το καλύτερο γνωστικό αποτέλεσμα. Η εκπαιδευτική συμβολή του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ  αποτελεί σημαντική βοήθεια στην προσπάθειά μας αυτή», επισημαίνει ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής του σχολείου κ. Παπαπαντελής Νικήτας

Δυο λόγια για το εκπαιδευτικό και κοινωνικό ρόλο του Ελληνικού Ερυθρού Σταύρου στην Αλεξ/πολη

Το Τοπικό Τμήμα της Αλεξανδρούπολης ιδρύθηκε το 1939 και λειτουργεί ως σήμερα προσφέροντας στην τοπική κοινωνία σε θέματα υγείας και κοινωνικής πρόνοιας.

Συγκεκριμένα παρέχεται:

• στο πλαίσιο της Υπηρεσίας της Νοσηλείας, κατ’ οίκον  νοσηλευτική φροντίδα  σε ηλικιωμένα και μοναχικά άτομα.
  • Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας μέσω προγραμμάτων Αγωγής Υγείας.
  • Πρώτες Βοήθειες σε πολιτιστικές, αθλητικές και κοινωνικές εκδηλώσεις.
  • Ενίσχυση (διάθεση τροφίμων) σε οικονομικά ασθενείς οικογένειες με τη χορηγία τοπικών επιχειρήσεων.
  • Αποκατάσταση οικογενειακών δεσμών μέσω της Διεθνούς Επιτροπής του Ερυθρού Σταυρού (ICRC).
  • Ανθρωπιστική βοήθεια σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες δια της Κεντρικής Διοίκησης Ε.Ε.Σ.

Δράσεις που βασίζονται  στις Θεμελιώδεις Αρχές του Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού: Τον Ανθρωπισμό, την Αμεροληψία, την Ουδετερότητα, την Ανεξαρτησία, τον Εθελοντισμό, την Ενότητα και την Παγκοσμιότητα.

Επιπλέον, στο Τοπικό Τμήμα του Ε.Ε.Σ. Αλεξανδρούπολης υλοποιούνται τα εξής εκπαιδευτικά προγράμματα:

1. Εκπαίδευση Πρώτων Βοηθειών/ΚΑΡΠΑ/AED.

Η εκπαίδευση διαρκεί δεκάξι ώρες.

1. Εκπαίδευση Βασικής Υποστήριξης Ζωής/ΚΑΡΠΑ/AED.

Η Εκπαίδευση διαρκεί πέντε ώρες.

Με την ολοκλήρωση του προγραμμάτων χορηγείται το Ευρωπαϊκό Δίπλωμα Πρώτων Βοηθειών με την έγκριση του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αναφοράς για την Εκπαίδευση Πρώτων Βοηθειών.

1. Εκπαίδευση Εθελοντών Νοσηλευτικής

Το πρόγραμμα της Εκπαίδευσης των Εθελοντών Νοσηλευτικής αποτελείται από τη θεωρητική εκπαίδευση (9 εβδομάδες) και την πρακτική άσκηση (3 εβδομάδες) στο Νοσοκομείο της πόλης μας.

Τα θεωρητικά μαθήματα περιλαμβάνουν βασικές αρχές της Παθολογίας, Χειρουργικής, Ανατομίας, Νοσηλευτικής, Διαιτητικής και Πρώτων Βοηθειών.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι εθελοντές συμμετέχουν στις δράσεις του τμήματος

Εδώ οι κάρτες αξιολόγησης για τους μαθητές/τριες του εργαστηρίου:

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

ΕΚΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗς

ΦΩΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

EIK 1 234567891011127 18 19 110 111 112 11314151617

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2023/01/06/ekpaideysi-kai-viomatiki-proseggisi-a-voitheion-sto-moysiko-scholeio-alexandroypolis/