Παγκόσμια Ημέρα Πρώτων Βοηθειών στο Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης

Η Παγκόσμια Ημέρα Πρώτων Βοηθειών προωθεί την προσβασιμότητα στη γνώση των πρώτων βοηθειών και ευαισθητοποιεί σχετικά με τη σημασία των πρώτων βοηθειών.

Το φετινό μήνυμα της Παγκόσμιας Ημέρας Πρώτων Βοηθειών, σύμφωνα με το Παγκόσμιο Κέντρο Αναφοράς για την Εκπαίδευση Πρώτων Βοηθειών (GFARC) της IFRC, είναι αφιερωμένο στη Δια βίου μάθηση Α’  Βοηθειών και περιλαμβάνει όλες τις ηλικιακές ομάδες.

Σήμερα Παρασκευή 23.09.2022, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης γιόρτασαν την ημέρα αυτή με σωστή ενημέρωση, βιωματικά παιχνίδια και εξάσκηση στην ΚΑΡΠΑ.

Η  εκπαίδευση μέσω της βιωματικής εμπειρίας αποτελεί πολύτιμη  γνώση για τους μαθητές  μας..

Ευχαριστήρια στο Παρ. Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού   Αλεξανδρούπολης.

4 1 2 3 5 1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2022/09/23/pagkosmia-imera-proton-voitheion-sto-moysiko-scholeio-alexandroypolis/