Εύγε στην Νομική Σχολή και το ΔΠΘ !

Με ιδιαίτερη συγκίνηση ,στην τελετή ορκωμοσίας της Νομικής σχολής Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης (6.07.2022), στην οποία παραβρέθηκα, άκουσα την ομιλία του κ. Θεοχάρη Δαλακούρα, τακτικού καθηγητή Ποινικού Δικονομικού Δικαίου  του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης , τον οποίο είχα την τιμή να  έχω καθηγητή στο ΤΕΦΑΑ ΔΠΘ, στο μάθημα του Αθλητικού Δίκαιου, να αναφέρεται  στη Νομική Σχολή και τα μεγάλη επιτεύγματα από το 1974 έως και σήμερα .Η Νομική Σχόλη Κομοτηνής θεωρείται από τις πιο αναβαθμισμένες στον χώρο της νομικής επιστήμης. Από το 2004 κατέχει την πρώτη θέση σε επιτυχίες στην Εθνική Σχολή Δικαστικών λειτουργών. Το ήμισυ τον επιτυχόντων στην Εθνική Σχολή προέρχεται από τους αποφοίτους της Νομικής Σχολής Θράκης. Η μοναδική Νομική Σχόλη στην Ελλάδα που κάθε χρόνο συμμετέχει στην εικονική δική διεθνούς δικαίου στην Χάγη. Είναι η πρώτη  Νομική στην Ελλάδα, η οποία μιμήθηκε τη Νομική Θεσσαλονίκης και διοργάνωσε κι αυτή στα πλαίσια του διδακτικού της έργου, εικονικές ποινικές δίκες.

Τα προαναφερόμενα  είναι ενδεικτικά του υψηλού νομικού κύρους  της Νομικής  ΔΠΘ.

Συγχαρητήρια στην Νομική μας σχολή και ευρύτερα στο ΔΠΘ,  που πέρα του παρεχόμενου ακαδημαϊκού του έργου, συμβάλλει καθοριστικά στην κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη και ευημερία, μιας ευαίσθητης  εθνικά  περιοχής.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2022/07/09/eyge-stin-nomiki-scholi-kai-to-dpth/