Εορτασμός Ολυμπιακής Παιδείας – Ολυμπιακής Εβδομάδας στο Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης

Αθλητικοί Αγώνες  Μουσικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης, στο πλαίσιο της ΄΄Ολυμπιακής Παιδείας – Ολυμπιακής Εβδομάδας΄΄, σχ. έτους 2021-2022»

ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ:  Αρ.Πρωτ.31160/Δ5/18-03-2021/ΥΠΑΙΘ

ΤΕΛΙΚΗ ΑΦΙΣΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ 11 ΚΑΙ 13 ΜΑΙΟΥ 2022

Στο πλαίσιο  της  «Ολυμπιακής Παιδείας– Ολυμπιακής Εβδομάδας στα σχολεία» για μαθητές/-τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2021-2022, το Μουσικό Σχολείο  Αλεξανδρούπολης διοργανώνει τις παρακάτω δράσεις:

1. Ποδοσφαιρικός Αγώνας κατά της Αθλητικής Βίας (11/05/2022. Στάδιο  ΦΩΤΗΣ ΚΟΣΜΑΣ,  4Ο ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ)

Παράλληλα με τον αγώνα θα διεξαχθεί μουσική συναυλία με ελληνικά και ξένα τραγούδια κατά της Βίας και θα γίνει προσκλητήριο νεκρών – θυμάτων Αθλητικής Βίας (Συγκρότημα Μουσικού Σχολείου Αλεξ/πολης). Οι μαθητές και των δύο σχολείων θα στείλουν το δικό τους μήνυμα.

2. Αγώνες Κλασικού Αθλητισμού (Τέτραθλο :  Μπαλάκι, Ταχύτητα 80μ., Μήκος, Δρόμος 1200μ) με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών του Μουσικού Σχολείου Αλεξ/πολης ( 13/05/2022, Στάδιο  ΦΩΤΗΣ ΚΟΣΜΑΣ).

3. Αγώνες Πινγκ -Πονγκ,  με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών του  Μουσικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης (13/05/2022, Γυμναστήριο ΖΑΡΙΦΕΙΟΥ Ακαδημίας).

ΣΤΟΧΟΙ  & ΠΡΟΣΔΟΚΩΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1. να ενημερωθούν  οι μαθητές / τριες και να ευαισθητοποιηθούν για τα Ολυμπιακά ιδεώδη.
  2. να κατανοήσουν οι μαθητές / τριες  θέματα που σχετίζονται με τα ανθρώπινα δικαιώματα και. να εξοικειωθούν με τις αρχές της Δημοκρατίας.
  1. να κατανοήσουν οι μαθητές / τριες και να προσεγγίσουν τις έννοιες

του εθελοντισμού, της διαφορετικότητας και της κοινωνικής ευθύνης.

1.  να αποκτήσουν οι μαθητές / τριες  εμπειρίες και γνώσεις σχετικά με τις  ευεργετικές επιδράσεις της άσκησης στην υγεία.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ :

ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ!!!

Πληροφορίες: Παπαπαντελής Νικήτας, Καθηγητής Φ.Α. Μουσικό Σχολείο Αλεξ/πολης, 6948745167 , nikitpapa@yahoo.gr

Υποστήριξη Αγώνων :

1. Σύνδεσμος Κριτών Στίβου Θράκης
  2. Δήμος Αλεξ/πολης
  3. Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός
  4. Τμήμα ΠινγκΠονγκ ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
  5. Σύλλογοι Στίβου Αλεξ/πολης (ΕΘΝΙΚΟΣ, ΔΡΟΜΕΑΣ, ΠΡΩΤΕΑΣ)
  6. Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων Μουσικού Σχολείου Αλεξ/πολης

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2022/05/06/eortasmos-olympiakis-paideias-olympiakis-evdomadas-sto-moysiko-scholeio-alexandroypolis/