΄΄Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί”, στο Μουσικό Σχολείο Αλεξ/πολης

Τη Δευτέρα  20.12. 2021 (ώρα 10.00) πραγματοποιήθηκε το Β’ μέρος (Βιωματικό) της εκπαιδευτικής και κοινωνικής δράσης Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί. Play Unified. Learn Unified, στον αύλειο χώρο του Μουσικού Σχολείου Αλεξ/πολης, με τη συμμετοχή των τμημάτων Β1 και Γ2  του σχολείου. Το πρόγραμμα περιλάβανε

1. Ενημέρωση  και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριων από την υπεύθυνη του προγράμματος στην περιοχή κ. Δάφνη Δεληγιάννη.
2.  Γνωριμία των μαθητών/τριων  με ομάδα  αθλητών  με νοητική  αναπηρία  (Special Olympics)
3.  Τεχνικές δεξιότητες  και παιχνίδι Μπάσκετ (3Χ3)
4. Απονομή αναμνηστικών δώρων, ιματισμού και επαίνων απο την Δ/νση του Σχολείου και τα Special Olympics Hellas
*. Κατά την εφαρμογή του προγράμματος δόθηκε  προτεραιότητα  στην αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων για την αντιμετώπιση  του COVID-19  (χρήση μάσκας , αποστάσεις κτλ)

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Το πρόγραμμα ξεκίνησε  στο Μουσικό Σχολείο Αλεξ/πολης το σχολικό έτος 2019-2020 και λόγω των ειδικών συνθηκών (COVID-19) διεξήχθη εξ αποστάσεως μόνο το θεωρητικό/ενημερωτικό σκέλος. Υλοποιείται με  δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και πρόκειται για μία σημαντική τριετή συνεργασία με τα Special Olympics International για την υποστήριξη του διεθνούς προγράμματος Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί. Play Unified. Learn Unified. σε 14 χώρες. Αποτελεί ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό και βιωματικό πρόγραμμα που δίνει τη δυνατότητα σε άτομα µε και χωρίς νοητική αναπηρία να συμμετέχουν μαζί σε αθλητικές δράσεις. Σχετικά με την εφαρμογή του προγράμματος στο Μουσικό Σχολείο Αλεξ/πολης  ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής του σχολείου Παπαπαντελής Νικήτας αναφέρει:΄΄Το Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης είναι ένα από τα σχολεία, πανελλαδικά, που συμμετείχε στο πρόγραμμα αυτό. Λόγω της πανδημίας  το πρώτο μέρος του προγράμματος  το παρακολούθησαν διαδικτυακά πενήντα  (50)  μαθητές  του σχολείου. Οι μαθητές μας είχαν την δυνατότητα να ενημερωθούν σχετικά με τη νοητική αναπηρία και να ευαισθητοποιηθούν. Στόχος μας είναι να σπάσουν στερεότυπα, να δημιουργηθεί το αίσθημα της αποδοχής και της συνεισφοράς, να προωθηθεί  η συνεργασία ατόμων με και χωρίς νοητική αναπηρία, εντός και εκτός γηπέδων, και τελικά να ενισχυθεί η ένταξη των ατόμων με νοητική αναπηρία σε έναν κόσμο χωρίς προκαταλήψεις απαλλαγμένο από φαινόμενα εκφοβισμού και αποκλεισμού. Το μάθημα της Φυσικής  Αγωγής μπορεί και πρέπει να καλλιεργήσει τέτοιες κοινωνικές αρετές και αξίες ζωής. Το Μουσικό Σχολείο Αλεξ/πολης, ένα σχολείο Μουσικής παιδείας, εκπαίδευσης και πολιτισμού θα συνεισφέρει με την συμμετοχή του  σε ένα δίκτυο σχολείων  που θα στηρίξουν το πρόγραμμα αυτό΄΄.
Αρ. Πρωτ. Έγκρισης Υπ. Παιδείας και Θρησκευμάτων Φ16/120218/Δ2/24-09-2021.
Φωτογραφίες  απο την εκδήλωση:
 1 1ΙΚ 30 4 6 2

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2021/12/18/paizoyme-mazi-mathainoyme-mazi-sto-moysiko-scholeio-alex-polis-2/