«21st Century Schools – Τα σχολεία του 21ου αιώνα» _ ΓΕΛ Τυχερού ΔΔΕ Ν. ‘Έβρου

Το Γενικό Λύκειο Τυχερού στα πλαίσια της δραστηριοποίησής του στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ συμμετέχει στη «Δράση ΚΑ229 / Στρατηγικές Συμπράξεις μεταξύ σχολείων», η οποία θέτει ως κεντρικό στόχο τη συνεργασία μεταξύ σχολικών οργανισμών από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης

.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα φέρει τον τίτλο «21st Century Schools – Τα σχολεία του 21ου αιώνα», διαρκεί δύο έτη και αποτελεί μια διακρατική πολυμερή σύμπραξη σχολικών μονάδων στην οποία λαμβάνουν μέρος σχολεία από έξι ευρωπαϊκές χώρες· συνεργαζόμενα σχολεία είναι το Koninklijk Atheneum Geraardsbergen από το Βέλγιο, το Krakiu Mikalojaus Katkaus gimnazija από τη Λιθουανία, το Agrupamento de Escolas de Canedo από την Πορτογαλία, το Colegiul Auto Traian Vuia από τη Ρουμανία, το Ulamış Ortaokulu από την Τουρκία και το Γενικό Λύκειο Τυχερού από την Ελλάδα. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων ψηφιακού εγγραμματισμού του 21ου αιώνα όπως η επίλυση προβλημάτων, συνεργασία, επικοινωνία και δημιουργικότητα με τη χρήση σύγχρονων εργαλείων που προσφέρουν οι Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Κατά τη διάρκεια των δύο επόμενων ετών μαθητές και εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να εφαρμόσουν και να αξιολογήσουν μεθόδους και τεχνικές διδασκαλίας που εφαρμόζονται στα συνεργαζόμενα σχολεία, να αναπτύξουν τις ψηφιακές και γλωσσικές δεξιότητές τους, να αντιληφθούν την αποτελεσματικότητα εναλλακτικών μεθόδων προσέγγισης της γνώσης και να συνειδητοποιήσουν τα οφέλη της συνεργασίας με συμμαθητές και συναδέλφους τους από χώρες με διαφορετικά εκπαιδευτικά συστήματα. Παράλληλα, οι μετακινήσεις στα σχολεία του εξωτερικού θα αποτελέσουν μια θαυμάσια ευκαιρία για τη διεύρυνση των πνευματικών οριζόντων των συμμετεχόντων και για την καλλιέργεια των κοινωνικών δεξιοτήτων που θεωρούνται απαραίτητες ως προς τη δημιουργική ένταξη των νέων στη σύγχρονη ευρωπαϊκή πραγματικότητα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2018/09/23/21st-century-schools-%cf%84%ce%b1-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85-21%ce%bf%cf%85-%ce%b1%ce%b9%cf%8e%ce%bd%ce%b1-_-%ce%b3%ce%b5%ce%bb-%cf%84%cf%85/