H xρήση των Νέων τεχνολογιών σε προγράμματα Αγωγής Υγείας στην Εκπαίδευση

Το σχολείο είναι το ιδανικό μέρος για την εισαγωγή και απόκτηση  σημαντικών εκπαιδευτικών και κοινωνικών δεξιοτήτων  (ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΖΩΗΣ)

Τα προγράμματα αγωγής υγείας στην Β/θμια εκπ/ση   δεν εστιάζονται μόνο σε διαδικασίες μετάδοσης γνώσεων, αλλά σε πολλαπλές μεθόδους ευαισθητοποίησης, αλληλεπίδρασης και βιωματικής προσέγγισης. Σε  κάθε πρόγραμμα αγωγής υγείας   είναι   απαραίτητο  οι εκπαιδευτικοί,  πέρα όλων των άλλων,   να  έχουν στη διάθεσή τους κατάλληλες εκπαιδευτικές στρατηγικές και τεχνικές.

A  BOHUEIES

Η σύγχρονες  εφαρμογές των νέων τεχνολογιών  με τις δυνατότητες διαχείρισης ποικιλίας συμβόλων και επικοινωνίας, οδηγούν  στην επιλογή του υπολογιστή ως το αποτελεσματικότερο μέσο υποστήριξης της διδακτικής πράξης (Μικρόπουλος, 2000). Εδώ, ακριβώς, έγκειται ο ιδιαίτερος   ρόλος και η σημασία των νέων τεχνολογιών   στην Προαγωγή  προγραμμάτων   Αγωγής  Υγείας  στην  Β/θμια Εκπ/ση, μεγιστοποιώντας τα κέρδη για εκπαιδευόμενο (μαθητή) και εκπαιδευτή ( παιδαγωγό /καθηγητή) στα παρακάτω  κυρίως επίπεδα:

Ø επικοινωνίας

Ø μάθησης

Ø σύγχρονης εκπαιδευτικής    κατάρτισης

Στο    περιβάλλον αυτό της μάθησης οι μαθητές  δεν εκλαμβάνονται ως παθητικοί δέκτες, αλλά ως αυτόνομα και υπεύθυνα άτομα, τα οποία συμμετέχουν ενεργά στη διαδικασία της μάθησης (Glasser & Vosniadou, 1996).texnologies

Στο  συγκεκριμένο  πρόγραμμα αγωγής υγείας  θα παρουσιαστούν   πολλαπλές εκπαιδευτικές  /γνωστικές δυνατότητες των νέων τεχνολογιών στην αύξηση της αποτελεσματικότητας του  εκπ/κου έργου ώστε  να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές του προγράμματος  :

1. να μετατρέψουν τη   μάθηση  σε μια πιο ενδιαφέρουσα,   ιδιαίτερα χρήσιμη  και διασκεδαστική διαδικασία.
  2. να αντλήσουν πληροφορίες μέσω των νέων τεχνολογιών  με πολλαπλούς  τρόπους και εφαρμογές
  3. να μπορέσουν να συνδέσουν τη χρήση των νέων τεχνολογιών με   τη μαθησιακή δραστηριότητα στην  καθημερινή τους ζωή, δημιουργώντας  ποιοτικότερες συνθήκες συνεργατικής μάθησης, και προάγοντας την ποιότητα  ζωής τους  ( ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ)

AGVGH YGEIAS

Σκοπός της  συγκεκριμένου προγράμματος «Α΄ ΒΟΗΘΕΙΩΝ στο σχολικό περιβάλλον»  είναι η παρουσίαση  σύγχρονων  εφαρμογών των  νέων  τεχνολογιών , που  λαμβάνουν χώρα   σ’ένα  ομαδοσυνεργατικό   περιβάλλον.

Στόχος των σύγχρονων αυτών εφαρμογών  των νέων τεχνολογιών  είναι  η  δημιουργία καταστάσεων  από τις οποίες θα ωθούνται οι μαθητές να λύνουν προβλήματα, να σκέπτονται και να αιτιολογούν τη διαδικασία επίλυσης  και να προβληματίζονται    πάνω στις εμπειρίες   που αντλούν  από   το μαθησιακό περιβάλλον που  τους προσφέρεται.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2015/12/21/%ce%b7-%cf%87%cf%81%ce%b7%cf%83%ce%b7-%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%bd%ce%b5%cf%89%ce%bd-%cf%84%ce%b5%cf%87%ce%bd%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%cf%89%ce%bd-%ce%b1%ce%b3%cf%89%ce%b3%ce%b7-%cf%85%ce%b3/