Ιούλ 10

Οδηγός «ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ»

Η Φυσική Αγωγή ως αναπόσπαστο μέρος του εκπαιδευτικού μας συστήματος καλείται να παίξει προεξέχοντα ρόλο στη διαπαιδαγώγηση των μαθητών-τριών σε θέματα υγιούς αθλητικής συμπεριφοράς, προάγοντας τον παιδαγωγικό χαρακτήρα των σχολικών αγώνων.

Η ένταξη των σχολικών αγώνων στο «Κοινωνικό Σχολείο» και η ανάδειξη τους, δια μέσου της άθλησης, ως βασικού μοχλού υλοποίησης των  θεματικών  αξόνων «Πρόληψη και Αντιμετώπιση του χουλιγκανισμού» & «Ρατσισμός & Ανθρώπινα Δικαιώματα», καταδεικνύει τη συμβολή τους στη διαμόρφωση θετικών κοινωνικών συμπεριφορών και αξιών.

Ο παρακάτω οδηγός Αθλητικής Αγωγής « ΕΥ  ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ» έχει ως στόχο  να συμβάλει στη διεξαγωγή  σχολικών αγώνων με προσήλωση στις υψηλές αξίες του αθλητισμού.

xp eu agonizesthai

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2015/07/10/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%bf%cf%83-%ce%b5%cf%85-%ce%b1%ce%b3%cf%89%ce%bd%ce%b9%ce%b6%ce%b5%cf%83%ce%b8%ce%b1%ce%b9/