TΕΧΝΗ ΤΕΧΝΗ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ; Σκίτσο και Φωτογραφία …και γυρίζουμε ταινία!

eTwinning ΤΕΧΝΗ ΤΕΧΝΗ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ;

7ος μήνας τέχνης ο Απρίλιος και ασχολούμαστε με  το σκίτσο και τη φωτογραφία

Νέος μήνας, νέα πρόκληση για τους μικρούς καλλιτέχνες. Να μάθουν για το σκίτσο, τη φωτογραφία αλλά και να τα χρησιμοποιήσουν για να δημιουργήσουν ένα βίντεο animation.

Νέα πρόκληση!

Το σκίτσο το γωρίζουμε καλά! Αγαπημένες ταινίες με σκίτσα  κάποιες φορές μας κρατούν συντροφιά σε ώρες χαλάρωσης. Είπαμε κι εμείς να φτιάξουμε το σκίτσο του εαυτού μας.

Τα σκίτσα μας κάνουν παρέα!

Αλλά πώς γίνεται τα σκίτσα αυτά στις ταινίες να κινούνται; Δοκιμάσαμε να κάνουμε κι εμείς σκίτσα ζώων να κινηθούν.

Σκιτσάρουμε!

Διάφορα ζώα

Αλλά δύσκολο να τα κάνουμε να κινηθούν!

Τότε ας μιλήσουμε για τη φωτογραφία! Τι είναι;

Κάποιες από τις απαντήσεις των παιδιών

Οι απόψεις των παιδιών

Ο ορισμός δεν απέχει και πολύ! Συμφωνούμε ότι για να βγάλουμε φωτογραφίες χρειαζόμαστε μια μηχανή, να παίρνουμε πόζες και να πατάμε το κουμπί για να θυμόμαστε τις όμορφες στιγμές μας! Μπορούμε να τις έχουμε σε υπολογιστή, κινητό ή τυπωμένες σε χαρτί και μέσα σε άλμπουμ.

Το κάναμε πράξη!

Φωτογραφίζοντας τους φίλους μας

…που ποζάρουν όμορφα

…και αστεία

…φωνάζοντας ΤΥΡΙ!

Τυπώσαμε μια φωτογραφία μας και κάναμε κολάζ

Οι φωτογραφίες μας

Ζωγραφίσαμε τον ορισμό

Τι είναι φωτογραφία;

Πώς φωτογραφίζουμε;

Είδη φωτογραφικών μηχανών.

Φωτογραφίζοντας με τη μηχανή.

Τι λέτε μπορούμε να κάνουμε ένα αντικείμενο ή σκίτσο να κινηθεί φωτογραφίζοντάς το; Ας το δοκιμάσουμε.

Φτιάχνουμε πεταλούδες από πλαστελίνη (για να χρησιμοποιήσουμε και πάλι την αγαπημένη μας τέχνη τη γλυπτική) και ένα ανοιξιάτικο λιβάδι με κολάζ, που θα χρησιμοποιήσουμε σα φόντο. Επιλέγουμε μία  από αυτές και την τοποθετούμε πάνω στο φόντο σε διάφορες θέσεις, φωτογραφίζοντάς  την. Βγάλαμε πολλές φωτογραφίες. Τις ελέγξαμε στον υπολογιστή και επιλέξαμε κάποιες από αυτές.  Με το πρόγραμμα του υπολογιστή για τη δημιουργία ταινιών (photo story 3) δημιουργήσαμε την ταινία μας βάζοντας στη σειρά τις φωτογραφίες που θέλαμε και επιλέξαμε τη μουσική ( tεχνική stop motion).

Δουλεύοντας για τη δημιουργία της ταινίας μας

Η ταινία μας είναι έτοιμη και η πεταλούδα φαίνεται να κινείται στο λιβάδι από λουλούδι σε λουλούδι!  Την ανεβάσαμε στην πλατφόρμα twinspace, στην κοινή σελίδα του έργου μας, μαζί με τις ταινίες των άλλων σχολείων. Απολαύστε την!