ΤΕΧΝΗ ΤΕΧΝΗ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ; Στην αρχιτεκτονική κρύβομαι εγώ!

eTwinning ΤΕΧΝΗ ΤΕΧΝΗ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ;

1ος μήνας τέχνης ο Οκτώβριος και ασχολούμαστε με την αρχιτεκτονική.

Μιλήσαμε για την τέχνη αυτή και αναζητήσαμε τη σημασία της λέξης στο λεξικό. Είναι λοιπόν η αρχιτεκτονική  “η τέχνη του σχεδιασμού κτιρίων και άλλων κατασκευών καθώς και της δημιουργίας του περιβάλλοντος, όπου ζει ο άνθρωπος, σύμφωνα με τους κανόνες της αισθητικής κάθε εποχής”. Και αφού είδαμε αρχιτέκτονες, κτίρια, κατασκευές και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ένας αρχιτέκτονας, συζητήσαμε για  αυτά και είπαμε να σχεδιάσουμε κι εμείς ένα κτίριο ή κατασκευή.

Θαυμάζοντας μια γέφυρα

Σχεδιάσαμε γέφυρες, εκκλησίες, κάστρα και ουρανοξύστες

Σχεδιάσαμε σπίτια κάστρα και παλάτια

Αποφασίσαμε να χτίσουμε και ένα σπίτι για να στεγάσει την τέχνη μας. Ένα σπίτι από κουτί που τα παιδιά διακόσμησαν με πόρτες και παράθυρα.  Στην πίσω πλευρά του γράψαμε όλα τα ονόματα των πόλεων που συμμετέχουν στο έργο μας και μπροστά κολλήσαμε τις σημαίες των χωρών μας.

Το σπιτάκι μας

Το σπιτάκι της Τέχνης

Με το οικοδομικό μας υλικό χτίζαμε, γκρεμίζαμε και νιώθαμε τη χαρά της δημιουργίας.

Χτίζοντας πύργους και σπιτάκια

Κι άλλες αρχιτεκτονικές δημιουργίες

Οι πύργοι μας

Χτίζοντας μια πόλη με ουρανοξύστη

Στο έργο μας κληθήκαμε να διαγωνιστούμε με τα άλλα σχολεία για τον πύργο που θα στέγαζε την τέχνη μας. Η ομάδα μας αποφάσισε να λάβει μέρος με το σπιτάκι της τέχνης. Μπήκαμε όμως και στην πλατφόρμα του έργου μας να δούμε και να πάρουμε μια ιδέα από τους πύργους των  φίλων μας από τα άλλα σχολεία. Όλοι μας άρεσαν πολύ! Έπρεπε όμως να ψηφίσουμε ποιον προτιμούσαμε… Δύσκολη απόφαση!

Βλέπουμε τις συμμετοχές των άλλων σχολείων για να ψηφίσουμε τον καλύτερο πυργο

Θεωρήσαμε δίκαιο να  μην ψηφίσουμε το δικό μας σπιτάκι,  μας άρεσαν όλοι οι πύργοι και δυσκολευτήκαμε λίγο με το αποτέλεσμα… Ωστόσο αυτός ο πύργος με τα μπαλόνια και τα παραμύθια του 2ου Ν/Γ Γαργαλιάνων, ο πύργος με το κάστρο του Ν/Γ Χαιρώνιας και ο πύργος με τον όμορφο βάτραχο του 2ου Ν/Γ Χρυσούπολης συγκέντρωσαν την προτίμηση όλων των μαθητών (9) που ήταν παρόντες στην ψηφοφορία. Έτσι ψηφίσαμε αυτούς αλλά ζωγραφίσαμε κι άλλους που μας άρεσαν πολύ. Και να το αποτέλεσμα.

Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας

Ζωγραφίζω τον πύργο που μου άρεσε

Η ψηφοφορία έγινε με το εργαλείο web.2   http://www.easypolls.net και όταν ολοκληρώθηκε, ανέδειξε νικητή το 15ο Νηπιαγωγείο Πατρών με 14% ποσοστό και 7 ψήφους…  Το δικό μας  σχολείο έλαβε 4%. Τα συγχαρητήριά μας στο νικητή και μπράβο σε όλα τα σχολεία!!!!

Νικητής το 15ο νηπ. Πατρών! Μπράβο!

Δεν κάναμε όμως μόνο αυτά τον Οκτώβριο. Γνωριστήκαμε μεταξύ μας και είδαμε βίντεο όλων των σχολείων, κάναμε την παρουσίαση της πόλης μας και του σχολείου μας με ένα βίντεο που ανεβάσαμε στην πλατφόρμα twinspace του έργου και μιλήσαμε ζωντανά με το νηπιαγωγείο Χαιρώνιας, κάτι που μας χαροποίησε πολύ! Ακόμα  παίξαμε online τα παιχνίδια που δημιουργησαμε εμείς και οι συνεργάτες μας σχετικά με την αρχιτεκτονική.

Βλέπουμε τις συμμετοχές των άλλων σχολείων για να ψηφίσουμε τον καλύτερο πυργο

Γνωρίζουμε τους φίλους μας παρακολουθώντας τα βίντεό τους

Συνομιλώντας με τους φίλους μας

Συνομιλώντας με τους φίλους μας στη Χαιρώνια

Παίζοντας παιχνίδια που δημιουργήσαμε εμείς και οι συνεργάτες μας online

2 σχόλια στο “ΤΕΧΝΗ ΤΕΧΝΗ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ; Στην αρχιτεκτονική κρύβομαι εγώ!

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.