Σας παρουσιάζω εμένα!

Στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς ερχόμαστε σε επαφή με καινούριους ανθρώπους, συμμαθητές δασκάλους, παίζουμε πολλά παιχνίδια γνωριμίας και εξοικείωσης με το χώρο και τους άλλους, κάνουμε νέους  φίλους, συστηνόμαστε, μιλάμε για το ονομά μας και τον  εαυτό μας,  για πράγματα που μας αρέσουν και κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να γνωριστούμε καλύτερα, να μάθουμε να αποδεχόμαστε  και να σεβόμαστε τους συνανθρώπους μας.

Στο ολοήμερο τμήμα με τη βοήθεια του υπολογιστή κάθε παιδί ετοίμασε μία παρουσίαση (PowerPoint) του εαυτού του. Τα παιδιά μίλησαν στην ολομέλεια  για πράγματα που τους αρέσουν ( χρώμα, ζώο, φαγητό, φρούτο, γλυκό ή τι τους αρέσει να κάνουν τον ελέυθερο χρόνο τους) και έγινε καταγραφή. Στη συνέχεια κάθε παιδί ξεχωριστά στον υπολογιστή, έψαχνε σχετικές εικόνες στη μηχανή αναζήτησης Google και επέλεγε όποια του άρεσε (επιχειρηματολογώντας για την επιλογή του) για να βάλει στην παρουσίασή του.  Με αντιγραφή και επικόλληση  την πήγαινε στην σωστή διαφάνεια. Στη συνέχεια επέλεγε χρώμα και περιβάλλον για τις διαφάνειες και όπου μπορούσε έγραφε ή αντέγραφε τις λέξεις. Η ομάδα βοηθούσε τα άλλα παιδιά αν χρειαζόταν.

Αυτή η δουλειά κράτησε αρκετό καιρό αφού πολλά παιδιά έρχονταν για πρώτη φορά σε επαφή με τον υπολογιστή και τα εν λόγω λογισμικά και χρειαζόταν συχνά εξατομίκευση στον τρόπο δουλειάς. Το αποτέλεσμα όμως ήταν εξαιρετικό, τα παιδιά παρουσίασαν τον εαυτό τους στα πρωινά τμήματα, βρήκαν ένα επιπλέον κίνητρο και βοηθήθηκαν να μιλήσουν για τον εαυτό τους ακόμα και τα πιο ντροπαλά.

Ο Άγγελος γράφει το όνομά του

Ο Χρήστος κάνει επικόλληση της εικόνας που επέλεξε

Η Μαρία ψάχνει να βρει ένα πιάτο φακές χωρίς καρότα!

Η ζωή ελέγχει αν έχει συμπληρώσει όλες τις διαφάνειες

Η Ζωή ελέγχει αν έχει συμπληρώσει όλες τις διαφάνειες

Η Ιωάννα ψάχνει μια εικόνα για το πορτοκαλί χρώμα

Η Εύα επιλέγει χρώμα για την παρουσίασή της

Η Πηνελόπη μετακινεί τη φωτογραφία ώστε να την τοποθετήσει σωστά στη διαφάνεια

Ο Γιώργος χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο για να γράψει στη διαφάνεια

Τα παιδιά παρουσιάζουν τον εαυτό τους στα πρωινά τμήματα

3 σχόλια στο “Σας παρουσιάζω εμένα!

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.