Βιβλία Διαστημικά

Τον περασμένο μήνα ασχοληθήκαμε με τη θεματική ενότητα “Διάστημα”. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα για τα παιδιά και έμαθαν τόσα πολλά.  Το παρακάτω βιβλίο δημιουργήθηκε  μετά  από ερωτήσεις που έκανα στα παιδιά για το τι μάθαμε τελικά για τη Γη και το ηλιακό μας σύστημα. Αφού λοιπόν γράφτηκαν τα λόγια των παιδιών στον υπολογιστή ακολούθησε η εικονογράφησή του από τα ίδια. Το βιβλίο είναι και έντυπο και τα παιδιά το διαβάζουν και μπορούν να το δανειστούν, αλλά και σε ψηφιακή μορφή  Η μετάφραση στα αγγλικά έγινε για το συνεργατικό έργο που συμμετέχουμε τη φετινή σχολική χρονιά.

Διαβάστε το Διαστημικό μας Βιβλίο ΕΔΩ

σάρωση0001

Μάθαμε επίσης πολλά τραγούδια που αναφέρονταν στο ηλιακό σύστημα και σε αστερισμούς. Αυτό που μας άρεσε παερισσότερο είναι η “Μάγια” των Θεοδωράκη και Ελύτη. Τα παιδιά εικονογράφησαν πάνω στα λόγια του τραγουδιού κι έτσι ένα ακόμα βιβλίο βρήκε τη θέση του στη βιβλιοθήκη μας. Μπορείτε να το διαβάσετε σε μορφή e-book  ΕΔΩ

SAMSUNG CAMERA PICTURES