Βιογραφικό σημείωμα

Μίγγα Νίκη

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα:

Γεννήθηκα το 1977 στην Αθήνα. Είμαι απόφοιτος του τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α. Π. Θ. (ειδίκευση Μεσαιωνικής και Νεότερης Ελληνικής Φιλολογίας). Παρακολούθησα τον διατμηματικό μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών του τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής σχολής του Α. Π. Θ. με τίτλο: «Νεοελληνικές Σπουδές και Πολιτισμός: Θεωρία Λογοτεχνίας, Συγκριτική Γραμματολογία, Μετάφραση και Μεταφρασεολογία». Η τελική μεταπτυχιακή μου εργασία είχε θέμα: «Ζητήματα λογοτεχνικής αναπαράστασης του χώρου: Το παράδειγμα του σταθμού». Είμαι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος του τμήματος Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. και ο τίτλος της διδακτορικής μου διατριβής είναι: «Η φιλοσοφία της αφήγησης από τον λόγο στην εικόνα: Κινηματογραφικές μεταφορές νεοελληνικών πεζογραφημάτων για τον Εμφύλιο». Τα επιστημονικά και ερευνητικά μου ενδιαφέροντα σχετίζονται με τη Θεωρία Λογοτεχνίας, τη Θεωρία Κινηματογράφου και τις εκλεκτικές συγγένειες μεταξύ των δύο τεχνών. Από το 2005 εργάζομαι ως φιλόλογος στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.