Παιδιά με πρόγραμμα ενηλίκων και γονείς που παλιμπαιδίζουν

Την σημερινή εποχή όλο και πιο συχνά παρατηρείται εκείνο το πρότυπο οικογένειας όπου τα παιδιά ακολουθούν καθημερινά ένα απολύτως οργανωμένο και απαιτητικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων, κάτι που φυσιολογικά θα ταίριαζε σε ενήλικες, ενώ από την άλλη μεριά έχουμε γονείς που επιδιώκουν μετά μανίας την ανεμελιά, την αποποίηση ευθυνών και την λιγότερη δουλειά, στοιχεία που φυσιολογικά θα ταίριαζαν σε παιδιά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιδιά με πρόγραμμα ενηλίκων και γονείς που παλιμπαιδίζουν
Στις από τον/την ΓΑΛΑΝΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιδιά με πρόγραμμα ενηλίκων και γονείς που παλιμπαιδίζουν

Ανησυχητική η αύξηση των κρουσμάτων καρκίνου του στόματος

«Ο καρκίνος του στόματος αποτελεί σοβαρό πρόβλημα της δημόσιας υγείας, λόγω της συχνότητάς του και λόγω του χαμηλού ποσοστού επιβίωσης των ασθενών»

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανησυχητική η αύξηση των κρουσμάτων καρκίνου του στόματος

Χαρισματικά παιδιά: νοημοσύνη χαρακτηριστικά και συμπεριφορές .

χαρισματικότητα είναι διαφορετική από τη δεξιότητα, υπό την έννοια ότι οι δεξιότητες είναι συμπεριφορές που μαθαίνονται. Η χαρισματικότητα ,όπως και το ταλέντο είναι κάτι εγγενές, μια ικανότητα που δεν μπορεί να κατακτηθεί μέσα από προσωπική προσπάθεια. Η χαρισματικότητα συνήθως αποδίδεται σε άτομα με εξαιρετικές ικανότητες σε πολλούς τομείς και γι΄αυτό διαφοροποιείται από το ταλέντο που είναι εστιασμένο σε έναν τομέα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χαρισματικά παιδιά: νοημοσύνη χαρακτηριστικά και συμπεριφορές .

Ανθρώπινη μνήμη (λειτουργία, τρόπους βελτίωσης, λήθη)

Η ανθρώπινη μνήμη μπορεί να συγκρατεί έναν απεριόριστο αριθμό πληροφοριών και είναι σε θέση να τις ανακαλεί. Έχουμε το λιγότερο δύο είδη μνήμης: την βραχυπρόθεσμη και την μακροπρόθεσμη μνήμη

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανθρώπινη μνήμη (λειτουργία, τρόπους βελτίωσης, λήθη)

“Καλό μήνα”

“ΓΛΕΤΖΟΦΛΕΒΑΡΟΣ”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Καλό μήνα”

Ευχές Εορτών

Σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές Εορτών

Καλημέρα κόσμε!