Η εφαρμογή του PECS στην παραγωγή γραπτού λόγου

Τι είναι το PECS

Το PECS Πρόκειται για Σύστημα Επικοινωνίας το οποίο βασίζεται στην Ανταλλαγή Εικόνων. Χρησιμοποιείται κυρίως σε άτομα που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού ή έχουν αναπτυξιακές δυσκολίες. Το άτομο διδάσκεται στο να δίνει την εικόνα ενός αντικειμένου σε ένα άλλο άτομο, το οποίο ανταποκρίνεται στην ανταλλαγή αυτή. Το άτομο διδάσκεται επίσης στο να διακρίνει τις εικόνες, να τις βάζει μαζί και να σχηματίζει προτάσεις.

i want pecs training

Περισσότερα στη σελίδα: To Σύστημα Επικοινωνίας Μέσω Ανταλλαγής Εικόνων (PECS)

Κατηγορίες PECS

Οι εικόνες Pecs ταξινομούνται στις παρακάτω 6 κατηγορίες:

1. Αριθμοί
  2. Αλφάβητο
  3. Αρχή προτάσεων
  4. Ρήματα & Ενέργειες
  5. Συναισθήματα
  6. Τοπικά επιρρήματα

εικόνες PECS

Αξιοποίηση του PECS στην παραγωγή γραπτού λόγου

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις εικόνες PECS για να βοηθήσουμε τον μαθητή μας στην παραγωγή γραπτού λόγου. Για παράδειγμα, στην ορθογραφία μπορούμε να συνοδεύουμε το κείμενο της ορθογραφίας με τις αντίστοιχες εικόνες, έτσι ώστε ο μαθητής από τη μια μεριά να κατανοεί το κείμενο της ορθογραφίας και από την άλλη οι εικόνες να τον βοηθούν στην εκμάθησή της (καλλιέργεια οπτικής μνήμης ως μνημονικό βοήθημα).

Καταγραφή