Φιλολογικές σελίδες

Βοηθητικό υλικό για Λύκειο

Να έχετε όμως υπόψη…

Μαρ 20245

Η Εκατόμβη (από το εκατόν βόες) είναι μία μεγαλόπρεπη θυσία, αρχικά εκατό βοδιών, αλλά αργότερα και άλλων θυμάτων αντίστοιχης αξίας. Προσφερόταν κατά τους αρχαίους χρόνους στην Ελλάδα προπάντων προς τιμήν του Δία και του Απόλλωνα (απ’ αυτό και το επίθετο των δύο θεών «εκατομβαίοι») με σκοπό εξιλασμού, αλλά και σαν ευκαιρία για να προσφερθεί στο λαό πλούσιο συμπόσιο.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Να έχετε όμως υπόψη…

Εισαγωγή Λατινικών Β΄ Λυκείου

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή Λατινικών Β΄ Λυκείου

Μαρ 20244
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λατινικά Β΄ Λυκείου. Χρήσιμο υλικό. Αλφαβητικός κατάλογος ρημάτων. Μαθήματα 1-15

Συμμετοχή εκπαιδευτικού μας στο σεμινάριο του Kinds Save Lives

Μαρ 20244

Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που οργανώνει το Kinds Save Lives. Πρόκειται για έναν οργανισμό που οργανώνει μαθήματα στα σχολεία και τις κοινότητες της χώρας, εκπαιδεύοντας μικρούς και μεγάλους, έτσι ώστε οι μαθητές τους να βοηθούν σε επείγοντα περιστατικά ως Πρώτοι Ανταποκρινόμενοι (First Responders) μέχρι την άφιξη του ασθενοφόρου. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή εκπαιδευτικού μας στο σεμινάριο του Kinds Save Lives

Καλωσήρθες άνοιξη!

Μαρ 20241

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσήρθες άνοιξη!

Καλό μήνα!

Μαρ 20241

1η Μαρτίου: Καλό μήνα!1η μάρτη

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό μήνα!

Η γλώσσα των νέων

Μαρ 20162

Ένα ενδιαφέρον βίντεο για τη γλώσσα των νέων.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η γλώσσα των νέων

Εκδρομή στην Αθήνα

Νοέ 201527

Το σχολείο μας, το ΓΕΛ Καμαρών, πρόκειται να πραγματοποιήσει εκδρομή στην Αθήνα, στις 14 Δεκεμβρίου 2015. Το πρόγραμμα της εκδρομής περιλαμβάνει:

α. Επίσκεψη στη Βουλή

β. Επίσκεψη στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

γ. Βόλτα στο γραφικό Μοναστηράκι

Ανυπομονούμε όλοι, καθηγητές και μαθητές!μουσειο

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδρομή στην Αθήνα

Δεκ 20133
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καλημέρα κόσμε!

Δεκ 20133

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Ωρα Ελλάδος

Μάρτιος 2024

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.