Στη γειτονιά του ήλιου

Οι πλανήτες είναι ένα αγαπημένο θέμα των παιδιών που τα κινητοποιεί και εμπλέκονται με χαρά στις δραστηριότητες. Όμως, η φύση των εννοιών και φαινομένων που σχετίζονται με την Αστρονομία δεν επιτρέπει κάποιου είδους αλληλεπίδραση των παιδιών με το γνωστικό αντικείμενο, ώστε να οικοδομήσουν τη γνώση μέσα από μια ατομική  πορεία και κάποιες φορές (η σκέψη τους) μπορεί να μην ασχολείται καθόλου  με  τη  Γη  και  τους  άλλους πλανήτες  αλλά  με  το  διάστημα  ως ολότητα  και  το  μυστήριο  που  κρύβει

Η ανίχνευση επομένως των αρχικών αντιλήψεων των παιδιών έχει πολύ μεγάλη σημασία γιατί  αποτελούν βασική αφετηρία για τον σχεδιασμό σχετικών δραστηριοτήτων.

Οι νέες τεχνολογίες αποτελούν ένα σημαντικό μέσο ενεργοποίησης και κινητοποίησης των παιδιών, μεγάλης προστιθέμενης αξίας, σε ένα θέμα που τα εξιτάρει μεν αλλά με  το οποίο δεν είναι εύκολο να αλληλεπιδράσουν βιωματικά.

Την  ομολογουμένως απολαυστική αρχική συζήτηση, ακολουθεί η χρήση του λογισμικού tux paint στους υπολογιστές και τα ταμπλετ του σχολείου για να ζωγραφίσουν τους πλανήτες και το διάστημα και για να τα δείξουν στην νηπιαγωγό που δεν τα ξέρει και τόσο καλά…

IMG 20230427 120356 IMG 20230427 115420

Στη συνέχεια αποφασίζουμε να φτιάξουμε έναν  πολυτροπικό  χάρτη του διαστήματος με βάση τις γνώσεις που έχουμε αποκομίσει από το βίντεο που είδαμε. Τα παιδιά γίνονται ζευγάρια κάποιου πλανήτη αφού «διαβάσουν» το όνομά του από μια καρτέλα χρησιμοποιώντας διάφορες στρατηγικές (σύγκριση με τον πίνακα αναφοράς, αρχικό γράμμα, αριθμός γραμμάτων κλπ)

Στη συνέχεια τα ζευγάρια έρχονται με τη σειρά στον υπολογιστή, πρώτα το ζευγάρι του πλανήτη Ερμή που βρίσκεται πιο κοντά στον ήλιο, μετά της Αφροδίτης, μετά της Γης, το ζευγάρι του Άρη κλπ). Προσπαθούν να βρουν το δικό τους πλανήτη διαβάζοντας τη λεζάντα που είναι κάτω από την εικόνα με τη βοήθεια της καρτέλας τους και με τη μέθοδο «σύρε και άφησε» προσπαθούν να βάλουν τους πλανήτες στα ημικύκλια- τροχιές γύρω από τον ήλιο.

IMG 20230504 223650  IMG 20230504 113730 1

Οι άλλες ομάδες έχουν δικαίωμα σχολιασμού π.χ. «ο πλανήτης που πήρες είναι ο δικός μας είναι ο Δίας κλπ…» Έτσι υπάρχει συζήτηση, γνωστική σύγκρουση και συνεργασία.

IMG 20230504 120754

Αφού σχηματιστεί το ηλιακό μας σύστημα η Νηπιαγωγός πατάει το λινκ με το τραγούδι από το youtube και χορεύουν σε διαστημικούς ρυθμούς με το τραγούδι «Μια γιορτή στη γειτονιά του ήλιου» του Χάρη Κατσιμίχα.

Ακολουθεί το παιχνίδι  εμπέδωσης “Γύρισε τον τροχό και βρες τον πλανήτη”

Είμαστε όλοι συγκεντρωμένοι στην παρεούλα και βλέπουμε την επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή.

IMG 20230525 103208

Γυρίζουμε τον τροχό και με το εργαλείο μολυβάκι  του mspaint  βάζουμε σε κύκλο τον πλανήτη που μας έτυχε: τον 1ο, τον 3ο, τον 8ο κλπ Περιγράφουμε προφορικά τι κάνουμε  πχ «Θα κυκλώσω τον 5ο πλανήτη , τον Δία»

Γ φάση δραστηριότητας: Τηλεπαιχνίδι «Η σειρά των πλανητών»

Το προηγούμενο παιχνίδι  με τον τροχό της τύχης, το παίξαμε στη συνέχεια με τη μορφή  τηλεπαιχνιδιού.

Με αυτή τη μορφή μπορούν να το παίξουν τα παιδιά σε ζευγάρια ή τριάδες και στη γωνιά του υπολογιστή, όσες φορές θέλουν

Screenshot 20230518 115432 com.android.chrome edit 8936500775198

Τελευταία δραστηριότητα ήταν να ζωγραφίσουμε τον αγαπημένο μας πλανήτη στο χαρτί ή στον υπολογιστή και να φτιάξουμε με τις ζωγραφιές ενα flip book

Screenshot 20230525 153202 com.android.chrome edit 8615543866391