Σχολική κάρτα COVID 19: Μέσω του edupass.gov.gr η έκδοση από Δευτέρα 1-11-2021

Από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr, η οποία αποτελεί ένα επιπλέον εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των δημόσιων εκπαιδευτικών δομών.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 4960/26-10-2021 από την Δευτέρα 1η Νοεμβρίου και εφεξής, το αποτέλεσμα του self test για τους μαθητές θα δηλώνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από αυτή τη νέα πλατφόρμα θα εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα covid 19 που θα φέρουν τα παιδιά στο σχολείο.

Συγκεκριμένα :

2) Επιλέγουν την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής»

3)Επιλέγουν την κατηγορία «Δήλωση Self Test Μαθητών/τριών – Έκδοση Σχολικής Κάρτας για COVID-19»,

4)Αυθεντικοποιούνται με τη χρήση των κωδικών – διαπιστευτηρίων της Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ. (taxisnet) και

5) ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος

6)Φερνουν την Σχολική κάρτα covid 19 στο σχολείο

Ο Δ/ντής-προϊστάμενος του σχολείου ελέγχει, σε αρχείο που έρχεται στο σχολείο από την πλατφόρμα edupass, αν έχει δηλωθεί το αποτέλεσμα.

Σας υπενθυμίζουμε ότι για το Νηπιαγωγείο Αιγείρας ισχύουν τα εξής:

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ:Δυτικής Ελλάδας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ:Αχαΐας