Δωρεάν μεταφορές μαθητών για το Σχ. Έτος 2020-2021

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Μια γιορτή γεμάτη φως

Μια αναπαράσταση της Θείας Γέννησης, μυστηριακή, κατανυκτική,

γεμάτη φως και υπερκόσμια όντα – αγγέλους που πλαισιώνουν τον άνθρωπο Ιωσήφ, την απλή Μαρία και το Θείο μωρό, ήταν η γιορτή του Νηπιαγωγείου μας

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Στήριξη σε οικογένειες που έχουν ανάγκη

Eνόψει της εορτής των Χριστουγέννων, στο Νηπιαγωγείο μας συγκεντρώθηκαν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης  τα οποία μέσω του Φιλανθρωπικού Συλλόγου Αιγείρας  διατέθηκαν  σε οικογένειες της περιοχής μας που αντιμετωπίζουν δυσκολίες οικονομικές και  προβλήματα διαβίωσης.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συμμετείχαν με προθυμία στην έκκλησή μας και στήριξαν την προσπάθεια αυτή.

Διαδραστικός κινηματογράφος

Μια ταινία με θέμα «Διατροφή και Υγεία» παρακολουθήσαμε από τον εκπαιδευτικό,  μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Φωτόγραμμα» στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού σχολείου Αιγείρας.

Η Κατερίνα Γερονικολού με animation  βοηθούς της τον Άκη, τη Βασιλική, τη

καθαρί…ΖΟΥΜΕ!

Ο Λαμποίκος, ο συμβολικός χαρακτήρας που δημιουργήθηκε για την εκστρατεία ενημέρωσης των δημοτών της Αιγιάλειας σχετικά με την ορθή διαχείριση των απορριμμάτων και την ανακύκλωση ήρθε στο Νηπιαγωγείο μας!

Με έμφαση στη

το χρυσάφι της γης μας

Το πολύτιμο λάδι μας. Το χρυσάφι της γης μας. Αυτό γνωρίσαμε μαζί με τα παιδιά. Από το δέντρο μέχρι το λιοτρίβι και απλωμένο στο ψωμάκι μας να νοστιμίζει τη μέρα μας.

Καλή Σχολική Χρονιά

Τα σχολεία ανοίγουν και πάλι στις 11 Σεπτεμβρίου όπως κάθε χρόνο! Οι αυλές και οι αίθουσες θα πλημμυρίσουν χαμόγελα, φωτεινά μάτια και ζεστές αγκαλιές.

Ο Αγιασμός για το Νέο Σχολικό  Έτος 2019

Γιορτή Λήξης Σχ. Έτους 2018-2019

Ένα θέμα πολιτιστικό, θέμα της παράδοσης και της ελληνικότητάς μας  ήταν το θέμα της φετινής  γιορτή μας:  Ο αργαλειός,  η ύφανση και η υφάντρα ως τέχνη αλλά και ως μέρος του πολιτισμού και της κοινωνικής ζωής του τόπου μας τα παλαιότερα χρόνια.

Στο Λαογραφικό Μουσείο Παραλίας Πλατάνου Αιγιαλείας

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου εντάσσονται και οι εκπαιδευτικές εκδρομές, που στοχεύουν στη βιωματική προσέγγιση ενός θέματος.

Μέσω των εκδρομών παρέχεται στα παιδιά, ποσότητα και ποιότητα εμπειριών, με στόχο την «εξερεύνηση και