e-books & βιντεάκια

Δανειστική βιβλιοθήκη από απόσταση

Πώς θα σας φαινόταν να ακούσετε την ιστορία από ένα αγαπημένο σας βιβλίο;

μικροςΚαθίστε αναπαυτικά και με ένα κλικ στο  Παραμύθια – Paramithakia.gr  και  θα ακούσετε μαγευτικές ιστορίες! Και περισσότερα στο http://www.paramithakia.gr/category/videos

Ο Παραμυθάς

“Αναρωτήθηκα κάποιες φορές αν ο Νίκος Πιλάβιος είχε στη διάθεσή του τη σημερινή τεχνογνωσία και τα ψηφιακά μέσα, τι θα μπορούσε να είχε κάνει τότε, στη δεκαετία του 80′, όταν παρουσίασε (από το 1978 για την ακρίβεια) τον απίστευτα αγαπητό σε όλους Παραμυθά. Την ίδια απορία έχω για όλα τα σπουδαία παιδικά προγράμματα, ελληνικά ή ξενόγλωσσα, των δεκαετιών του 70′ και του 80′. Γρήγορα πάντα εγκαταλείπω την απορία μου. Τα προγράμματα αυτά αγαπήθηκαν τόσο πολύ γιατί, παρά την τεχνολογική ένδεια-σε σύγκριση με τα σημερινά δεδομένα- της εποχής, ξεπέρασαν την ίδια την εποχή, εκμεταλλεύθηκαν όση γνώση υπήρχε τότε και πασπάλισαν με τη δημιουργικότητα και τη μαγεία των δημιουργών τους το τελικό προϊόν που είδαμε εμείς.” (Απόστολος Πάππος)

Για να θυμούνται λοιπόν οι μεγαλύτεροι, και να απολαμβάνουν οι μικρότεροι…..

Μια φορά κι έναν καιρό… ήταν ο άνθρωπος

Το «Μιά φορά κι έναν καιρό…  ήταν ο άνθρωπος» (Il était une fois… l’Homme) είναι Γαλλική σειρά κινουμένων σχεδίων του 1978, σκηνοθετημένη από τον Albert Barillé. Έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα με σκοπό να πληροφορήσει τα παιδιά για το πως δημιουργήθηκε η Γη και η ζωή πάνω σ’ αυτήν αλλά και πως εξελίχθηκε η ανθρωπότητα από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι την σύγχρονη μορφή της.
Η δράση της σειράς επικεντρώνεται γύρω από μια ομάδα, τον Μαέστρο και τους μαθητές του. Οι ίδιοι χαρακτήρες εμφανίζονται σε όλα τα επεισόδια και ασχολούνται με τα προβλήματα της εποχής τους. Η επιτυχία της παιδικής αυτής σειράς ήταν μεγάλη και γι’ αυτό συνέχισε και με άλλες θεματολογίες όπως, για το σώμα, το διάστημα κ.λπ.
Η σειρά αποτελείτε από 26 επεισόδια μεταγλωττισμένα στα ελληνικά. Απολαύστε μερικά από αυτά!

logo Επεισόδιο 01

logo Επεισόδιο 02