Επίσκεψη στην Κοργιαλένειο βιβλιοθήκη

1

Την 1η Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήσαμε την επίσκεψή μας στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη Αργοστολίου, στα πλαίσια των δράσεών μας για την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας. Προηγήθηκε η προετοιμασία για την επίσκεψη: τα παιδιά “κατέγραψαν” τα θέματα για τα οποία θα ήθελαν να βρουν υλικό και προετοίμασαν την αφίσα/πρόσκληση  για τους γονείς τους. Ξεναγηθήκαμε σε όλους τους χώρους της βιβλιοθήκης, αναζητήσαμε βιβλία σχετικά με τα ζητήματα που είχαμε αποφασίσει, ζωγραφίσαμε, δανειστήκαμε βιβλία για τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου και παιδιά με τις μητέρες τους άνοιξαν και τα ίδια καρτέλες δανεισμού. Η επίσκεψή μας τελείωσε με την ανάγνωση παραμυθιών από μητέρες των μαθητών. Τα παιδιά ευχαρίστησαν την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης δίνοντας και την κάρτα που είχαν ετοιμάσει την προηγούμενη ημέρα.