Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Στις 2 Απριλίου, ανήμερα των γενεθλίων  του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, εορτάζεται παγκοσμίως το παιδικό βιβλίο. Στις 6 Απριλίου 2019  γιορτάστηκε η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου  στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη Αργοστολίου . Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν και οι καινοτόμες δράσεις 7 νηπιαγωγείων του νησιού μας με θέμα το παιδικό βιβλίο.  Την διοργάνωση ανέλαβαν το 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ιονίων Νήσων και η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Νηπιαγωγών . Στην εκδήλωση αυτή παρουσιάστηκε και το συνεργατικό πρόγραμμα που υλοποίησε το νηπιαγωγείο μας τη φετινή σχολική χρονιά σε συνεργασία με τα Νηπιαγωγεία Αγίας Θέκλης και Σάμης. Ανάμεσα σε άλλες δράσεις παρουσιάστηκε και το παραμύθι που έφτιαξαν τα παιδιά των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων, με τίτλο “Ένα δέντρο διαφορετικό” .

Το συνεργατικό παραμύθι των τριών σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.