ΕΠΕΙΓΟΝ….

ΤΑ email  όλων στο σχολείο……

προσωπικά δεν έχω όλα τα email. Δεν εξαιρώ κανέναν από τη μαθησιακή διεργασία… δεν έχω όμως τα email σας!!

Διευκρίνιση!!!

παιδιά σχετικά με τις απόψεις σας περί στατικού ηλεκτρισμού!

.…ο στατικός ηλεκτρισμός αναφέρεται σε υλικά σώματα που δεν αποτελούν απευθείας αναφορά σε αγωγούς, γιατί  όπως καταλαβαίνετε αν πρόκειται για αγωγό δε μιλάμε για στατικό ηλεκτρισμό, αλλά ηλεκτρισμό που πρέπει να προσεχθεί…………………….. στατικό ηλεκτρισμό συναντάμε και στο πλαστικό (καλαμάκι) που λόγω της δομής του, όμως, συμπυκνωμένα άτομα, εμποδίζεται η διέλευση του. Δηλ. το υλικό είναι φορέας στατικού ηλεκτρισμού ή όχι……………………………edu4u - Υποστηρικτικό υλικό & Διαγωνίσματα Γυμνασιου & Λυκείουχαχα!!!!

η διαφορά του στατικού ηλεκτρισμού είναι ότι παράγεται εξ επαφής, ενώ ο κεραυνός π.χ είναι ηλεκτρισμός εξ αποστάσεως. (η σχέση ενέργειας και δύναμης είναι άμεση).

Επίσης να ξεκαθαρίσουμε κάτι όταν σχεδιάζουμε μια μπαταρία Φυσική για Μηχανικούςπροσέχουμε λίγο. Από εκείνη τη γραμμή που θεωρούμε αρνητική από κει ξεκινάμε να σχεδιάζουμε βελάκια προς την άλλη γραμμή… θα το δούμε αυτό στην μπαταρία που έχουμε σχολείο. Εσείς, αν θέλετε να σχεδιάσετε κύκλωμα ή παράλληλη ή σε σειρά σύνδεση (ξεχάστε τις γραμμές) εκείνο που σας ενδιαφέρει είναι από το αρνητικό προς το θετικό (γιατί καμιά φορά οι γραμμές μπερδεύουν άστε τις γραμμές, δεν ξεχνάμε από αρνητικό προς+ )αυτό και τις γραμμές θα τις δούμε επί τόπου από κοντά.