“Ούτε Θύτης, ούτε Θύμα στο Διαδίκτυο”

met_panellinios_diagonismos_oyte_thytis_oyte_thyma_afisa2Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου Πατρών και εφεξής αποκαλούμενο  Διοργανωτής, προκηρύσσει Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικαστικής Δημιουργίας με Θέμα:

“ Ούτε θύτης, ούτε θύμα στο Διαδίκτυο”.

Τα έργα μπορούν να πραγματεύονται θέματα όπως:

• μορφές του εκφοβισμού που τα παιδιά κάνουν ή δέχονται μέσω της χρήσης του  Διαδικτύου , κινητών τηλεφώνων, είτε άλλων ψηφιακών τεχνολογιών,
  • μεθόδους    εκφοβισμού     που     συνήθως     χρησιμοποιούνται    και    πρέπει     να αναγνωρίζονται ώστε να αποφεύγονται,
  • λόγους που προκαλούν το διαδικτυακό εκφοβισμό,
  • συνέπειές του στα παιδιά και τους εφήβους, καθώς και
  • πρόληψη και αντιμετώπισή του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Στόχος του Διαγωνισμού είναι να συμβάλει στην πρόληψη του Διαδικτυακού Εκφοβισμού, θέτοντας την εικαστική δημιουργία στην υπηρεσία της ευαισθητοποίησης των μαθητών. Το εικαστικό υλικό που θα συγκεντρωθεί μπορεί να αποτελέσει μια σημαντική εικαστική συλλογή για το διαδικτυακό εκφοβισμό και να χρησιμοποιηθεί για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Όροι και προϋποθέσεις συμμετοχής στο Διαγωνισμό

Κάντε κλικ εδώ http://www.upatras.gr/el/node/6571

ΠΗΓΗ: upatras.gr