Πανελλήνιος Μαθητικός Καλλιτεχνικός Διαγωνισμός 2012-2013 «Νερό, είσαι θησαυρός!»

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και το Οίκαδε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Τράπεζας Κύπρου διοργανώνουν τη σχολική χρονιά 2012 -2013 Πανελλήνιο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό με θέμα:

«Νερό, είσαι θησαυρός!»

Ο διαγωνισμός στοχεύει στο να συμβάλει μέσω της τέχνης στην περαιτέρω ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αξία του νερού για τον άνθρωπο και για το περιβάλλον, τα προβλήματα που προκύπτουν και τους τρόπους για να αντιμετωπιστούν. Σημειώνεται ότι το θέμα του διαγωνισμού δεν αφορά το νερό της θάλασσας.

Όροι συμμετοχής:

• Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν παιδιά Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου
  • Τα παιδιά μπορούν να συμμετάσχουν με ζωγραφική, κολλάζ, φωτογραφίες, κατασκευές
  • Τα έργα μπορούν να είναι ατομικά ή ομαδικά
  • Κάθε παιδί στέλνει μόνο 1 ατομικό έργο
  • Σε κάθε ομαδικό έργο θα συμμετέχουν αυστηρά έως 10 παιδιά
  • Τα έργα ζωγραφικής και τα κολάζ θα πρέπει να είναι σε χαρτί διαστάσεων 35Χ50 εκ για τα ατομικά έργα και 60Χ80 εκ για τα ομαδικά
  • Τα παιδιά μπορούν να χρησιμοποιήσουν όποια υλικά θέλουν
  • Οι φωτογραφίες πρέπει να παραδοθούν τυπωμένες σε διάσταση 35Χ50 εκ
  • Οι κατασκευές πρέπει να έχουν διαστάσεις έως 50X70εκ (μεγαλύτερες διαστάσεις θα γίνονται δεκτές μόνο κατόπιν συνεννόησης)

Παρακαλούμε σημειώστε επίσης:

• Δεν θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό έργα που δεν θα τηρούν τις παραπάνω προδιαγραφές
  • Τα έργα ζωγραφικής, κολλάζ και οι φωτογραφίες πρέπει να σταλούν σε μεγάλους χάρτινους φακέλους ή ενισχυμένες συσκευασίες. Όχι σε ρολό
  • Οι κατασκευές πρέπει να αποσταλούν σε ασφαλή συσκευασία (π.χ. ξύλινο κουτί), ώστε να μην καταστραφούν κατά τη μεταφορά
  • Τα έργα δεν επιστρέφονται και οι διοργανωτές διατηρούν το δικαίωμα να τα χρησιμοποιήσουν
  • Για τα έργα που θα συμμετάσχουν στο διαγωνισμό μέσω των σχολείων και των καλλιτεχνικών εργαστηρίων, αρμόδιοι και υπεύθυνοι για την σχετική ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών είναι οι εκπαιδευτικοί.

Αιτήσεις συμμετοχής:

Τα σχολεία και τα καλλιτεχνικά εργαστήρια που θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή αποστέλλοντας τηνεπισυναπτόμενη φόρμα έως 30 Νοεμβρίου 2012 ως εξής:

• στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις prod@texnis.com ή prelations@bankofcyprus.gr.
  • στα fax 2109340839 ή 2106477498

ΠΗΓΗ: oikade.gr

Κατηγορίες: Γενικά, Ψυχαγωγία. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.