Νέα Προγράμματα Σπουδών στα Θρησκευτικά

Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020 10:28 πμ |

Παραδόθηκαν από την αρμόδια Επιτροπή που συστήθηκε για το σκοπό αυτό στο ΙΕΠ τα Νέα αναμορφωμένα Προγράμματα Σπουδών για το Μάθημα των Θρησκευτικών σε όλες τις βαθμίδες της σχολικής εκπαίδευσης (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο). Η πολιτική Ηγεσία αναμένεται να εγκρίνει και να δημοσιεύσει σε ΦΕΚ τα Νέα ΠΣ Θρησκευτικών τα οποία ευθυνγραμμίζονται με τις αποφάσεις του ΣτΕ και του ΕΔΑΔ μετά τις σχετικές αλλαγές σε όλο το φάσμα των Νέων Π.Σ. Αναμένονται οι σχετικές ανακοινώσεις καθώς και η προκήρυξη των αντίστοιχων διδακτκών εγχειριδίων – βιβλίων. Δημοσιεύουμε τα Νέα Π.Σ για ενημέρωση των συναδέλφων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οι οποίοι τα διδάσκουν. Οι αλλαγές προφανώς θα ισχύσουν από τη νέα σχολική χρονιά καθώς οι Θεολόγοι πρέπει να επιμορφωθούν καθώς και οι δάσκαλοι των Δημοτικών σχολείων. Οψόμεθα.