Η εισήγηση του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών κ.κ Ιερώνυμου στην Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος

Τετάρτη, 5 Οκτωβρίου 2016 6:55 πμ |

Παραθέτουμε το κείμενο της εισήγησης του Μακαριωτάτου κ. Ιερωνύμου. Ενδιάφερον μεγάλο παρουσιάζουν τα σημεία που αναφέρεται στο γερμανικό μοντέλο εκπαίδευσης. Αμιγώς ομολογιακό  στο οποίο ο καθηγητής διδάσκει αποκλειστικά τους μαθητές του δικού του δογματος/ομολογίας. Σε μια τάξη 25 μαθητών, χάριν παραδείγματος, μπορεί να υπάρχουν όλων των θρησκευτικών αποχρώσεων μαθητές και οι οποίοι αξιώνουν, λόγω πίστεως, να επιμερίζονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Θρησκευτικών. Τους αριθμούς παρακολουθούντων μαθητών σε κάθε τμήμα, ανάλογα με το δόγμα, μπορούμε να τους εικάσουμε εύκολα. Από 8-9 σε κάθε δόγμα. Ενα τμήμα συγκροτείται από δυο ή τρεις ομάδες. Αντιλαμβάνεστε τι θα γίνει με τους Θεολόγους καθηγητές που διακονούν στη δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα σήμερα;;πόσοι θα απαιτούνται προκειμένου να λειτουργήσει αυτό το σύστημα. Λιγότεροι πάντως από όσους υπηρετούν τώρα. Σημαντικά λιγότεροι. Food for thought….

EISHGHSH_MAKARIWTATOU 4-10-2016