Επιμορφωτική συνάντηση Θεολόγων Χιου, Οινουσσών.

Παρασκευή, 13 Μαΐου 2016 5:12 μμ |

Πραγματοποιήθηκε στις 12 Μαίου 2016, ημέρα Πέμπτη, και ώρα 12:00 έως 14:00, η επιμορφωτική συνάντηση των Θεολόγων εκπαιδευτικών που διδάσκουν στα σχολεία της Χίου και των Οινουσσών. Η συνάντηση έλαβε χώρα στο αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου Χίου και οι θεματικοί άξονες είχαν διπλή κατεύθυνση. Πρώτον τις επερχόμενες γραπτές εξετάσεις του Ιουνίου και δεύτερον τη διδασκαλία του ΜτΘ με χρήση των δυνατοτήτων που παρέχουν τα κοινωνικά δίκτυα (fb, twitter, linkedin κλπ). Στο πρώτο μέρος ο σχολικός σύμβουλος Νικόλαος Χριστόπουλος ανέλυσε διεξοδικά τη νομοθεσία σχετικά με τις γραπτές προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις και στη συζήτηση που ακολούθησε δόθηκαν διευκρινίσεις και παραδείγματα ερωτήσεων προκειμένου να αποφευχθούν αβλεψίες και διατυπώσεις θεμάτων που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στους μαθητές. Στο δεύτερο μέρος η εισηγήτρια Μελαχροινούδη Ευαγγελία, Θεολόγος του ΓΕΛ Καλλιμασιάς, ανέπτυξε τις δυνατότητες του διαδικτύου και των κοινωνικών δικτύων στη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών. Η εισήγηση ήταν πραγματικά εξαιρετική, αναλυτική, διεξήλθε όλων των πιθανών προβλημάτων απο τη χρήση των κοινωνικών δικτύων και το βασικότερο ήταν στηριγμένη σε project των μαθητών της που υλοποιήθηκε την σχολική χρονιά που διανύσαμε. Τα συμπεράσματα ήταν διαφωτιστικά και το ενδιαφέρον των συναδέλφων κρατήθηκε αμείωτο μέχρι το τέλος. Ευχαριστούμε το Διευθυντή του σχολείου και τη συνάδελφο Μωρόμαλλου Βάσω για την υποδειγματική φιλοξενία που μας επεφύλαξαν.

IMG_2067