ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

0

Συγγραφέας: ΝΑΒΡΟΖΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ | Κατηγορία ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ | , στις 31-08-2020

Τα παιδιά την πρώτη μέρα ,του αγιασμού που μπήκαν να γνωρίσουν την τάξη τους είδαν αναρτημένες στον τοίχο φιγούρες αγοριών και κοριτσιών που αντιστοιχούσαν στα παιδιά της τάξης τους .

μπήκαν στη διαδικασία μαζί με τους γονείς τους να αναζητήσουν τη φιγούρα με το δικό τους όνομα.

Τις επόμενες μέρες αυτές οι φιγούρες χρησιμοποιήθηκαν για δραστηριότητες όπως:

-αναγνώριση του φύλου τους

-σύνθεση της παρεούλας καθορίζοντας αριθμό αγοριών ,κοριτσιών και το σύνολο τους

( πρόσθεση)

-αναγνώριση και αντιγραφή του ονόματος τους

20190916_112206

τα παιδιά της τάξης μας 8ο νηπ. Λάρισας 2019-20

Φέτος για το σχολικό έτος 2020-21,στη σκιά του κορονοϊου ,οι  παιδικές φιγούρες θα καλύπτονται απο την απαραίτητη μάσκα για προστασία από τον κορωνοϊό.Κάτω από τα σημαιάκια που έγραφαν: καλή σχολική χρονιά τοποθέτησα τα παιδιά του τμήματος αγόρια και κορίτσια κρατώντας ταμπελάκι με το ονοματεπώνυμα τους.

Τις επόμενες μέρες οι φιγούρες αυτές τοποθετήθηκαν με την τεχνική του κολάζ σε φύλλο εργασίας για την προστασία από τον κορωνοϊό.