Το ταξίδι ξεκινάει

Το βιβλίο της γνώσης

Μια ιστοσελίδα χρειάζεται να έχει οπωσδήποτε έναν τίτλο. Ακόμη κι αν πρόκειται για την πρώτη τάξη είναι αναγκαίο να τηρηθούν δημοκρατικές διαδικασίες.

Έτσι λοιπόν οι μαθητές έλυσαν τις προσθέσεις που τους έδωσα και χωρίστηκαν σε ομάδες των 5 ατόμων, ανάλογα με το άθροισμα που βρήκαν. Προέκυψε η ομάδα 7, η ομάδα 8, η ομάδα 9 και η ομάδα 10.

Στη συνέχεια,  ενημερώθηκαν για το σκοπό αυτής της εργασίας.   Θα προσπαθήσουμε μαζί να φτιάξουμε ένα βιβλίο, όχι από χαρτί αλλά σε ηλεκτρονική μορφή με τις δραστηριότητες της τάξης μας. Ζήτησα από τους μαθητές να βρουν οι ίδιοι ένα όνομα με την ομάδα τους και να κάνουν μια ομαδική ζωγραφιά για τoν ιστότοπό μας.

Η ομάδα 7  πρότεινε τον τίτλο ” ομαδική μπογιά”new doc 3_1

Η ομάδα 8  πρότεινε τον τίτλο “η ωραία μας πόλη”new doc 4_1

Η ομάδα 9  πρότεινε τον τίτλο ” η ομαδική ζωγραφιά”new doc 6_1

η ομάδα 10 πρότεινε τον τίτλο “το βιβλίο της γνώσης”Το βιβλίο της γνώσης

Έπειτα οι μαθητές ψήφισαν τους δυο από τους τέσσερις τίτλους που τους άρεσαν περισσότερο και τα αποτελέσματα ήταν υπέρ της ομάδας 10. Με αυτό τον τρόπο   πείστηκαν όλοι για την ορθότητα του αποτελέσματος.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.