1η συνάντηση εκπαιδευτικών E- twinning 2023

Η πρώτη συνάντηση των εκπαιδευτικών στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος  e-Twinning ”Recycle with Steam” πραγματοποιήθηκε τον Οκτώβριο 2023. Κατά τη διάρκειά της, οι συμμετέχοντες συζητήσανε πολλά θέματα που αφορούσαν στην ανακύκλωση και την προώθησή της στο σχολικό περιβάλλον. Ανάμεσα σε αυτά περιλαμβάνονται η ανταλλαγή ιδεών και πρακτικών για την προώθηση της ανακύκλωσης, η ενθάρρυνση της συμμετοχής των μαθητών/τριών σε προγράμματα ανακύκλωσης, η δημιουργία εκπαιδευτικών υλικών και πόρων για την ανακύκλωση, καθώς και η ανάπτυξη συνεργατικών δράσεων που προωθούν την ευαισθητοποίηση για την προστασία του περιβάλλοντος μέσω της ανακύκλωσης. Αυτά τα θέματα ανταποκρίνονται στις ανάγκες και τους στόχους της συνάντησης, προωθώντας την ανταλλαγή γνώσεων και την κοινοτική δράση για την προστασία του περιβάλλοντος.

teacher webinar