Ο Φρενέ στο Νηπιαγωγείο

Έξοδος στην κοινότητα
Κυριακή, 4 Φεβρουαρίου 2018, 10:33 μμ
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έξοδος στην κοινότητα

Στο πλαίσιο της πιλοτικής εφαρμογής της Παιδαγωγικής Φρενέ στο νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκε έξοδος των παιδιών στην γειτονιά με στόχο την γνωριμία με την γειτονιά, την κοινότητα και κατ’ επέκταση με την κοινωνία.

Η ομάδα των παιδιών επισκέφθηκε την πλατεία της Ροδόπολης και το Δημοτικό Σχολείο με στόχο την καταγραφή του χώρου και την απόσταση από το σχολείο μας.

Μαθηματικά και Φρενέ
Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2018, 12:15 πμ  Με ετικέτα ,
Κάτω από: Μαθηματικά  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά και Φρενέ

Οι μαθητές μαθαίνουν μαθηματικά με αληθινούς υπολογισμούς για ζητήματα της τάξης ή για κατασκευές και πειράματα και εξασκούνται με ασκήσεις για να βελτιωθούν ώστε να ανταποκριθούν στις αληθινές περιστάσεις.

Ο πειραματικός ψηλαφισμός είναι ο τρόπος απόκτησης της γνώσης στην παιδαγωγική Φρενέ, όπως το λένε και οι λέξεις μέσα από το πείραμα και την εμπειρία. Με τον τρόπο αυτό ενθαρρύνονται οι επιτόπιες έρευνες και οι έρευνες δράσης, τα Σχέδια εργασίας- δράσης (πρότζεκτ) με τους μαθητές να σχηματίζουν ομάδες και να επισκέπτονται χώρους και τόπους, να παίρνουν συνεντεύξεις, να φωτογραφίζουν.

Αναλυτικό πρόγραμμα:Προφορικός λόγος
Σάββατο, 27 Ιανουαρίου 2018, 11:55 μμ  Με ετικέτα ,
Κάτω από: Γλώσσα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αναλυτικό πρόγραμμα:Προφορικός λόγος

Η παιδαγωγική Φρενέ και οι ποικίλες τεχνικές της παιδγωγικής αυτής βρίσκουν άμεση εφαρμογή στο Αναλυτικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου. Συγκεκριμένα με την τεχνική “Τί Νέα;” που καλό είναι να εφαρμοστεί από την 1η εβδομάδα του σχολείου τα παιδιά έχουν την ευκαρία της καλλιέργειας και της ανάπτυξης του προφορικού τους λόγου.

Ο Φρενέ και το έργο του
Τετάρτη, 24 Ιανουαρίου 2018, 11:30 μμ  Με ετικέτα ,
Κάτω από: Ανακοινώσεις  |  Αφήστε ένα σχόλιο

Το έργο του Φρενέ είναι ευρέως γνωστό τόσο στην Ελλάδα και στη Γαλλία όσο και σε άλλες χώρες. Πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν γνωρίσει το έργο του και μέσα απο τις ταινίες που έχουν γυριστεί για το παιδαγωγικό του έργο. Συγξεξριμένα παρακάτω μπορείτε να δείτε ένα βίντεο με αποσπάσματα από την ταινία ” Ο δάσκαλος που άφηνε τα παιδιά να ονειρεύονται”

Η εμπειρία μίας τάξης Φρενέ σε ένα γαλλικό σχολείο αναλύεται εκτενώς στην παρουσίαση παρακάτω της εκπαιδευτικού Λάχλου Σοφία.

Το μαθητικό συμβούλιο
Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018, 11:36 μμ  Με ετικέτα
Κάτω από: Γλώσσα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το μαθητικό συμβούλιο

Το μαθητικό συμβούλιο είναι μία δραστηριότητα που ευνοεί τη δημιουργία κατάλληλου κλίματος στην τάξη. Ο εκπαιδευτικός μαθαίνει να δίνει στους μαθητές αφενός την ελευθερία και τη δυνατότητα να εκφράζουν τις απόψεις τους, αφετέρου την ευκαιρία να σέβονται τις διαφορετικές απόψεις, έτσι ώστε να μάθουν μέσα από την εμπειρία και τη δοκιμή.

Με αυτόν τον τρόπο διαπαιδαγωγούνται σε ζητήματα ανθρωπισμού, αξιοπρέπειας, αλληλεγγύης και δίκαιου αγώνα, ενώ αναπτύσσουν ενδιαφέρον για το κοινό καλό, ώστε τα παιδιά να προετοιμάζονται για έναν ενεργητικό ρόλο στην κοινωνία.

Τι νέα; Τα δικά μας νέα
Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018, 11:11 μμ  Με ετικέτα ,
Κάτω από: Γλώσσα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι νέα; Τα δικά μας νέα

Η τεχνική αυτή είναι μια τεχνική που στοχεύει στην ανάπτυξη και καλλιέργεια του προφορικού λόγου. Ως θεματική είναι προσφιλης και ιδιαίτερα χρήσιμη στο νηπιαγωγείο γιατί βοηθάει τα παιδιά να εμπλουτίσουν τον προφορικό τους λόγο αλλά και να αναπτυξουν κοινωνικές δεξιότητες.