Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Είμαι ό,τι τρώω».

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Δραστηριότητες | , στις 29-06-2013

?

Το πρόγραμμα αγωγής υγείας υλοποιήθηκε από τους μαθητές της  Στ΄ του 110ου Δ.Σ Αθηνών.

Οι ΣΤΟΧΟΙ

• Να μάθουν για τη σωστή και την υγιεινή διατροφή.
  • Να μάθουν για τα συστατικά των τροφών.
  • Να μάθουν να ξεχωρίζουν τις υγιεινές διατροφές.
  • Να μάθουν ότι η υγεία  εξαρτάται άμεσα από τη σωστή διατροφή.
  • Να μάθουν να καταναλώνουν ότι είναι πιο υγιεινό και χρήσιμο για την υγεία τους.
  • Να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα τη ς Μεσογειακής μας διατροφής.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

• Καταγράψαμε  τις διατροφικές συνηθειες των παιδιών μέσω ερωτηματολογίου. Ακλούθησε σχετική συζήτηση και εξαγωγή συμπερασμάτων.
  • Συζητήσαμε για τις κατηγορίες  τροφίμων (Ωφέλιμες – Βλαβερές).Τις αναζητήσαμε σε φυλλάδια και περιοδικά και δημιουργήσαμε κολάζ.
  • Δημιουργήσαμε “Το αλφαβητάρι των τροφίμων” (1) (2).
  • Μελετήσαμε τα δομικά στοιχεία των τροφίμων. Ζωγραφική, κολάζ  ,παρουσίαση.
  • Μελετήσαμε τη Μεσογειακή δίαιτα και εντοπίσαμε τα πολλαπλά οφέλη της. Κατασκευή διατροφικής πυραμίδας.
  • Ασχοληθήκαμε με τον ρόλο της διαφήμισης σε συνάρτηση με τη διατροφή. Συλλογή διαφημίσεων. Δημιουργία δικών τους(σε σύνδεση με το μάθημα της γλώσσας)
  • Δημιουργήσαμε ποιήματα και παιχνίδια( το φιδάκι της διατροφής) .
  • Διοργανώθηκε σχολική εκδήλωση με όνομα «ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ» όπου οι μαθητές γνώρισαν παραδοσιακές  γεύσεις διαφόρων χωρών.

(2)

• Ο/Η Met λέει:

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στην εκπαιδευτικό για την υλοποίηση του προγράμματος. Πολύ καλές οι εργασίες σας. Καλή συνέχεια!!

• Αφήστε μια απάντηση