Εκπαιδευτικό σενάριο: “Μαθαίνω για τον καιρό”

3

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Εκπαιδευτικά Σενάρια | , στις 19-08-2022

Το σενάριο είναι επίσης διαθέσιμο και σε μορφή Word Εκπαιδευτικό Σενάριο “Μαθαίνω για τον καιρό”

“To πανηγύρι της ενορίας μας” -Μια δραστηριότητα για τα θρησκευτικά της Γ΄Δημοτικού.

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Δραστηριότητες | , στις 14-04-2022

Σκοπός της συγκεκριμένης δραστηριότητας είναι να γνωρίσουν οι μαθητές-μαθήτριες,  πως οι γιορτές που γίνονται στη μνήμη κάποιου αγίου ή αγίας της εκκλησίας μας έχουν σημαντική θέση στην ενοριακή, οικογενειακή και κοινωνική πλευρά της  ζωής τους .Είναι επίσης εκδηλώσεις χαράς και προάγουν τη συλλογικότητα.

Η δραστηριότητα είναι συμβατή με το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών της Γ’τάξης: (Θρησκευτικά, Μάθημα 25.σελ76-77) και πραγματοποιείται με τη χρήση της  διαδυκτίακης σελιδας (www.saint.gr) και φύλλου εργασίας.

Ιστοεξερεύνηση-Το ηλιακό μας σύστημα

0

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Webquests, Δραστηριότητες | , στις 10-04-2022

Για να δείτε την ιστοεξερεύνηση πατήστε εδώ mzotika.weebly.com.

Εκπαιδευτικό σενάριο: “Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων”

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Εκπαιδευτικά Σενάρια | , στις 17-03-2022

Για να δείτε το σενάριο  σε Word πατήστε εδώ

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Είμαι ό,τι τρώω».

2

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Δραστηριότητες | , στις 29-06-2013

?

Το πρόγραμμα αγωγής υγείας υλοποιήθηκε από τους μαθητές της  Στ΄ του 110ου Δ.Σ Αθηνών.

Οι ΣΤΟΧΟΙ

• Να μάθουν για τη σωστή και την υγιεινή διατροφή.
  • Να μάθουν για τα συστατικά των τροφών.
  • Να μάθουν να ξεχωρίζουν τις υγιεινές διατροφές.
  • Να μάθουν ότι η υγεία  εξαρτάται άμεσα από τη σωστή διατροφή.
  • Να μάθουν να καταναλώνουν ότι είναι πιο υγιεινό και χρήσιμο για την υγεία τους.
  • Να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα τη ς Μεσογειακής μας διατροφής.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

• Καταγράψαμε  τις διατροφικές συνηθειες των παιδιών μέσω ερωτηματολογίου. Ακλούθησε σχετική συζήτηση και εξαγωγή συμπερασμάτων.
  • Συζητήσαμε για τις κατηγορίες  τροφίμων (Ωφέλιμες – Βλαβερές).Τις αναζητήσαμε σε φυλλάδια και περιοδικά και δημιουργήσαμε κολάζ.
  • Δημιουργήσαμε “Το αλφαβητάρι των τροφίμων” (1) (2).
  • Μελετήσαμε τα δομικά στοιχεία των τροφίμων. Ζωγραφική, κολάζ  ,παρουσίαση.
  • Μελετήσαμε τη Μεσογειακή δίαιτα και εντοπίσαμε τα πολλαπλά οφέλη της. Κατασκευή διατροφικής πυραμίδας.
  • Ασχοληθήκαμε με τον ρόλο της διαφήμισης σε συνάρτηση με τη διατροφή. Συλλογή διαφημίσεων. Δημιουργία δικών τους(σε σύνδεση με το μάθημα της γλώσσας)
  • Δημιουργήσαμε ποιήματα και παιχνίδια( το φιδάκι της διατροφής) .
  • Διοργανώθηκε σχολική εκδήλωση με όνομα «ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ» όπου οι μαθητές γνώρισαν παραδοσιακές  γεύσεις διαφόρων χωρών.

ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΙΡΕΣΕΙΣ!!!

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Δραστηριότητες | , στις 16-10-2012

Παίξε ένα παιχνίδι για να εξασκηθείς!!!!! Αν δε τα θυμάσαι καλά πάτα γρήγοροι πολλαπλασιασμοί και διαιρέσεις με 10, 100 !!!!

Ιστορία για τη Γ’ Δημοτικού.

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Δραστηριότητες | , στις 04-11-2011

Mήπως θα ήθελες να μάθεις περισσότερα πράγματα για τη Μυθολογία;

Μπορείς να ξεκινήσεις πατώντας

εδώ !!!!!

Όμορφες δραστηριότητες!!!!

1

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Δραστηριότητες | , στις 17-10-2011

Το πρόγραμμα αυτό είναι σχετικό με την εικαστική αγωγή και αναπτύχθηκε και χρηματοδοτήθηκε στα πλαίσια του έργου Πλειάδες της ενότητας Νηρηίδες (http://pleiades.cti.gr/ ) το 2007 από το Ε. Α. Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Υπολογιστών. Στο αρχικό μενού εμφανίζεται ο κύριος Πινέλος που βοηθά, ξεναγεί και επιβραβεύει τα παιδιά σχεδόν σε όλες τις δραστηριότητες. Διάσπαρτες στην οθόνη είναι 19 χρωματιστές φατσούλες. Κάνοντας κλικ πάνω τους ξεκινά μια διαφορετική κάθε φορά δραστηριότητα.Υπάρχουν έξι ομάδες δραστηριοτήτων που χωρίζονται σε:
Ζωγραφική, Χρώματα, Σχήματα, Παιχνίδια εξοικείωσης, Βίντεο – Μουσική – Εκτυπώσεις, Μαγικές εικόνες και η γκρι φατσούλα κάτω δεξιά όπου Κεντρικό μενού!υπάρχουν πληροφορίες σχετικές με τους δημιουργούς του προγράμματος, το φορέα χρηματοδότησης κλπ. Στα πιο πολλά παιχνίδια υπάρχουν από ένα έως τρία επίπεδα βοήθειας, έτσι ώστε όλα τα παιδιά να μπορούν να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα και την επιβράβευση.Για να το κατεβάσετε πατήστε εδώ.

Με αγάπη στα παιδάκια μου της Γ’ Τάξης!!!!!

ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ

2

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Γενικά | , στις 18-05-2011

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε όλα τα  εκπαιδευτικά  λογισμικά του  Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, να τα κατεβάσετε και να τα εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας.

Εκπαιδευτικά Λογισμικά για όλα τα μαθήματα  του δημοτικού σχολείου.

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Συγγραφέας: Meletia Zotika | Κατηγορία Γενικά | , στις 18-05-2011

Στη σελίδα αυτή συνοψίζονται  κάποια βασικά σημεία τα οποία εξασφαλίζουν μια ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Για γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς.