La cuisine de Noel, une vraie héritage

A l’approche de Noël, de nombreux livres paraissent, beaux-livres, alsatiques ou encore livres de cuisine. Il en est un qui a retenu notre attention. Un livre de cuisine écrit par deux retraités de Sarreguemines, Marianne et Roland Haas. Amoureux des bonnes choses, ils partagent les recettes héritées de leurs familles. Et pour qu’elles soient plus savoureuses encore, les recettes sont écrites en français mais aussi en Platt, une langue, qui comme les recettes, leur a été donnée en héritage

[vsocial ]

Δράση για τον Πλανήτη

Την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου στις 11 το πρωί συναντιόμαστε στο σταθμό μετρό Ακρόπολη και γεμίζουμε τους δρόμους της Αθήνας με τον ρυθμό μας στέλνοντας σε όλους ένα μήνυμα δράσης κατά της κλιματικής αλλαγής. Βάλτε άνετα ρούχα, πείτε το σε φίλους, φέρτε τα παιδιά , τα κατοικίδια  και όποιον άλλον θέλετε και ελάτε να περπατήσουμε μαζί για το κλίμα από την Ακρόπολη μέχρι την πλατεία Συντάγματος! Η διαδρομή θα συνοδεύεται από μουσική και δραστηριότητες για μικρούς και μεγάλους. Ραντεβού εκεί!

Οι κλιματικές αλλαγές είναι εδώ. Το βλέπουμε στον τρόπο που έχει αλλάξει το κλίμα της Ελλάδας, αλλά και με τη συχνότητα και την ορμή που εμφανίζονται ακραία καιρικά φαινόμενα. Επηρεάζουν τις ζωές μας και είναι μία πραγματική απειλή για τη χώρα και τις επόμενες γενιές.

Κατά τη διάρκεια της Παγκόσμιας Συνόδου του ΟΗΕ για το Κλίμα, και μόλις δύο μήνες μετά την προειδοποίηση της Διακυβερνητικής Επιτροπής για την Κλιματική Αλλαγή ότι ο πλανήτης μας δεν αντέχει αύξηση της θερμοκρασίας πάνω από 1,5°C, περπατάμε στην Αθήνα μαζί με φορείς, οργανώσεις, κοινότητες, κινήματα, πρωτοβουλίες και πολίτες για να απαιτήσουμε άμεσα μέτρα για την προστασία μας, αλλά και των παιδιών μας, από τις κλιματικές αλλαγές. Είναι δικαίωμά μας!

Συνδιοργανωτές (μέχρι στιγμής): ΑΡΣΙΣ_Δράσεις στην Ήπειρο, Γιατροί Χωρίς Σύνορα (ΓΧΣ), Διεθνής Αμνηστία – Ελληνικό Τμήμα, Ελληνικό Φόρουμ Προσφύγων, Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης, Οργάνωση Γη , Πλέγμα, Πολιτιστικός Σύνδεσμος Ελλάδα-Πακιστάν, Συμβούλιο Ένταξης Μεταναστώ, Greenpeace , HIGGS, WWF Ελλάς

1ο Παιδικό και Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αθήνα

cinema pour enfants & adolescents07-09.12.2018 | Αθήνα | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα ένα 3ημερο κινηματογραφικό φεστιβάλ μόνο για παιδιά και εφήβους!

Το Παιδικό και Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αθήνας ιδρύθηκε για να υποστηρίξει και να προωθήσει την παγκόσμια δημιουργική κινηματογραφική παραγωγή για παιδιά, εφήβους και τις οικογένειές τους.

Το τριήμερο πρόγραμμα του φεστιβάλ αποτελείται από περισσότερες από 40 ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους -σε πρώτη πανελλήνια προβολή- μυθοπλασίας και ντοκιμαντέρ, για παιδιά και εφήβους από 3 έως 18 χρονών, προερχόμενες από περισσότερες από 20 χώρες σε πάνω από 15 διαφορετικές γλώσσες.

Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αθήνας για παιδιά και εφήβους, πέρα από την προβολή ταινιών, περιλαμβάνει:

– Ψηφοφορία κοινού για βραβεία κοινού στις καλύτερες ταινίες σε διάφορες κατηγορίες

– Συζητήσεις με τα παιδιά με καλεσμένους δημιουργούς από το εξωτερικό

– Εργαστήρια κινηματογράφου για παιδιά από 5 – 12 ετών

– Εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολεία (Δημοτικό και Γυμνάσιο)

– Εκδηλώσεις & διαδραστικές δραστηριότητες πριν και μετά τις προβολές

Υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων

Πληροφορίες & αναλυτικό πρόγραμμα: www.athicff.com

Διημερίδα φιλολογικών μαθημάτων

Μια πολύ ενδιαφέρουσα ημερίδα με θέμα “Γλώσσα, ιστορία, αξίες και πολιτισμός από τα εκπαιδευτήρια Αυγουλέα- Λιναρδάτου. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τη διεύθυνση http://www.avgouleaschool.gr/