Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2018

Τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου είχαν αναλάβει οι μαθητές των Ε΄και Στ΄ τάξεων οι οποίοι με την καθοδήγηση των δασκάλων τους παρουσίασαν, διασκευασμένα, τρία από τα δέκα διηγήματα της Λότης Πέτροβιτς – Ανδρουτσοπούλου «Ο καιρός της σοκολάτας».

Το βιβλίο της Λότης Πέτροβιτς – Ανδρουτσοπούλου «Ο καιρός της σοκολάτας» μας ταξιδεύει στην περίοδο του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου και της κατοχής. Η πείνα, η αντίσταση, ο ηρωισμός, η έννοια της πατρίδας, του καλού, του κακού, του δίκαιου και της ανθρωπιάς σκιαγραφούνται με τρόπο άμεσο κι επιδέξιο μέσα στα διηγήματα που έχουμε επιλέξει να σας παρουσιάσουμε και το οποία αποτελούν πραγματικές ιστορίες, κομμάτια από τη ζωή της συγγραφέως, της οικογένειας, των συγγενών, των συμμαθητών και φίλων της αλλά και των απλών ανθρώπων που ζούσαν στην περιοχή των Εξαρχείων, τα ζοφερά εκείνα χρόνια της Ιταλογερμανικής κατοχής. Ιστορίες νοσταλγικές κι αξέχαστες παρά το βάρος τους, που σφράγισαν τις ζωές των ανθρώπων που τις έζησαν και γέμισαν με υπερηφάνεια και συγκίνηση εμάς που τις διαβάζουμε από τα βιβλία ή έχουμε την τύχη να μας τις διηγηθούν οι προπαππούδες ή οι προγιαγιάδες μας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για τη διοργάνωση της γιορτής ήταν οι εκπαιδευτικοί: Βαζαίου Μαρία και Σταυλά Ευφημία.